Barbara Porczyńska - Rytuały codzienne

Barbara Porczyńska – Rytuały codzienne

BWA Galeria Sanocka zaprasza:

Barbara Porczyńska
Rytuały codzienne

wernisaż: 12.02.2021, godzina 18:00
wystawa trwa do 12.03.2021

„Jesteśmy oto w samym środku czyjegoś życia: lądujemy w tym środku nagle, bez przygotowania; nie widzimy szczegółów otoczenia; otoczenie jest mgłą, zatartym tłem, z którego wyłaniają się mało pomocne (chociaż realistycznie namalowane) detale: fragmenty mebli bez cech szczególnych, jakieś przedmioty codziennego użytku.
Wyraziście scharakteryzowane są za to osoby: szczegółowo oddane rysy twarzy, ubrania. Młoda kobieta z dwójką małych dzieci, czasami starsze dziecko, nastolatka; tylko na jednym obrazie pełna rodzina z ojcem (Superbohater, 2020). Zawsze blisko siebie, dzieci wtulone w matkę, kłębiące się ciała, karmiące się nią w sensie dosłownym (Podkarpacka Wenus), ale także zawłaszczające ją w fizycznym sensie, domagają się uwagi, wspinają się na nią; klaustrofobiczna bliskość, chociaż nie ma wyraźnego dramatu – może tylko matka ma trochę za mało miejsca dla siebie? A może to bardziej problem widza, który jest tu intruzem? Widzi się jakiś moment – bo ewidentnie są to obrazy tworzone na podstawie fotografii – i wyciąga się pochopne wnioski? Obrazy Barbary Porczyńskiej bazują na takiej ambiwalencji: przedstawiają moment, w którym dominuje element niewygody, zmęczenia, ale przecież wiemy że jest to moment, który nie wyklucza rodzinnego szczęścia i pełnej akceptacji swojej sytuacji życiowej.(…)” /Jadwiga Sawicka/

BARBARA PORCZYŃSKA

Rocznik 82. Pochodzi z Łańcuta. Absolwentka PLSP w Rzeszowie. W 2005 roku ukończyła studia w PWSZ w Przemyślu na kierunku filologia polska oraz na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie w 2011 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Stanisława Białogłowicza.
Dwukrotna stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest autorką 19 wystaw indywidualnych, brała udział w ponad osiemdziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą oraz plenerach międzynarodowych.
Laureatka nagród m.in. Wyróżnienie za zestaw prac „Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku 2020 BWA Rzeszów, Wyróżnienie Honorowe Podkarpackiej Zachęty na V Triennale Polskiego Malarstwa Współczesnego – Jesienne Konfrontacje Rzeszów 2019, Wyróżnienie Honorowe Jury Międzynarodowego Triennale Malarstwa Regionu Karpat „Srebrny Czworokąt” 2012 oraz Nagroda Specjalna Muzeum Sztuki w Miszkolcu czy I miejsce Artist Event „Belle Époque” Bad Gastein Austria 2012.
Publikuje w piśmie literacko-artystycznym FRAZA. Członek ZPAP oraz Redaktor Naczelna biuletynu informacyjnego rzeszowskiego okręgu ZPAP „Sztuka i Życie” w latach 2011-2018. Od 2019 doktorantka Szkoły Doktorskiej UR. Na motywach jej twórczości powstaje film dokumentalny „MaMalarka” w reż. K. Mazurkiewicz.

Uwaga nowe godziny otwarcia galerii:
poniedziałek: nieczynne
wtorek – piątek: 10-17
sobota, niedziela: 10-14

ZAPRASZAMY!!

PROSIMY O ZACHOWANIE ZASAD BEZPIECZEŃSTWA SANITARNEGO, LICZBA MIEJSC OGRANICZONA, PROSIMY ZABRAĆ ZE SOBĄ MASECZKI

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj