Tomasz Lasyk o poszerzeniu granic Sanoka

Poszerzenia granic miast są naturalnym procesem rozwoju każdego miasta. W całej Polsce to standardowe tego typu działania samorządów. Dubiecko, zmieniło się w miasto Dubiecko, które za jakiś czas będzie wchłaniać sąsiednie miejscowości. Wzorcowym przykładem rozwoju poprzez zwiększenie granic administracyjnych jest miasto Rzeszów.

Miasto Sanok od lat pełni ważną funkcję ośrodka lokalnego, wokół którego budowana jest strategia rozwoju dla całego obszaru. W ostatnich latach polityka Unii Europejskiej wskazała na budowanie lokalnego rozwoju, w oparciu o miejskie ośrodki funkcjonalne (MOF). W ostatniej perspektywie finansowej, biegunem wzrostu naszego regionu został wyznaczony MOF Sanok – Lesko. Jednoznacznie wskazano jak ważne znaczenie odgrywa Sanok jako największe miasto w południowej części regionu Województwa Podkarpackiego.

Przez ostatnie lata dynamiczny rozwój Sanoka, spowodował zatarcie granic pomiędzy poszczególnymi miejscowościami. Dziś, tylko ktoś bardzo spostrzegawczy zauważy, że opuszcza obszar Sanoka, wjeżdżając do miejscowości ościennej.

Mieszkańcy ościennych miejscowości korzystają z usług oferowanych przez dynamiczny rozwój Miasta Sanoka. To dzięki istnieniu mocnego ośrodka pojawiają się miejsca pracy, wzmacniania jest oferta edukacyjna, kulturalna oraz patrząc przez pryzmat Ośrodka, którym zarządzam  – oferta sportowa.

Mieszkańcy  planowanych do przyłączenia miejscowości, jak również ich dzieci mogą korzystać z bogatej oferty sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu
i Rekreacji w Sanoku, przy którym działają liczne kluby sportowe. Brak silnego ośrodka miejskiego, będącego biegunem rozwoju dla całego obszaru, znacznie zuboży każdą ofertę, w tym sportową. Zarówno w mieście jak i na obszarach wiejskich istnieje wiele talentów sportowych, którym łatwiej będzie osiągnąć  sukces,  w  regionie, w którym działa mocny ośrodek miejski.

W przeszłości każde miasto miało swe początki na wsi, rozwijając się i wchłaniając ościenne miejscowości. Przy każdym takim przejęciu  naturalnym jest  sprzeciw jednostek, które przedkładają indywidualny interes nad dobrem ogólnym całej społeczności, walcząc o utrzymanie stanowiska czy zmniejszenie opłat podatkowych. Jednak należy  mieć na uwadze interes ogółu, który zdecydowanie przemawia za poszerzeniem granic Miasta Sanoka.

2 KOMENTARZE

  1. Same kłamstwa. Pamiętacie kampanie pod namiotem ? Obiecanki o zadaszeniach toru, porodówkach itp bzdetach ? Teraz jest to samo. Nie dajcie się nabrać. Przyłączanie to nic innego jak koło ratunkowe dla budżetu Sanoka. Sanok tonie w długach. Chcecie spłacać obce długi ? Zdecydowane NIE dla takich pomysłów!

  2. Gdzieś czytałem, że planowany dług w gminie wiejskiej Sanok, po zaciągnięciu zaplanowanych w roku 2021 kredytów i pożyczek, wyniesie 23 mln 781 tys. zł. Jeśli to prawda, to faktycznie miasto robi skok na kasę. Tyle w temacie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj