Śpiewają harcerze na pożegnanie. I rzeczywiście – harcerskie przyjaźnie trwają przez lata, a nawet pokolenia, zaś służba na rzecz drugiego człowieka

Dzień Myśli Braterskiej w Hufcu ZHP Ziemi Sanockiej

„Bratnie słowo sobie dajem…”

 Śpiewają harcerze na pożegnanie. I rzeczywiście – harcerskie przyjaźnie trwają przez lata, a nawet pokolenia, zaś służba na rzecz drugiego człowieka jest istotą ich działania. Co roku 22 lutego, w rocznicę urodzin założyciela ruchu skautowego gen. Roberta Baden-Powella i jego żony Olave, skauci całego świata obchodzą Dzień Myśli Braterskiej. W tym dniu przekazują sobie jego myśli, życzenia i inne słowa, którymi warto kierować się w życiu. Uczynili to również harcerze i instruktorzy z jednego z najstarszych w Polsce środowisk skautowych – Hufca ZHP Ziemi Sanockiej.

Już początkiem lutego ogłosili konkurs na kartkę „z przesłaniem”. Wzięły w nim udział gromady zuchowe i drużyny harcerskie z całego powiatu sanockiego. Głosowanie na najlepszą pracę trwa do końca lutego w mediach społecznościowych – na stronie „Sanockiego Skauta” na Facebooku, gdzie wciąż można oddać swój głos. Do najbardziej znanych cytatów Bi-Pi, jak w skrócie nazywają harcerze legendarnego generała, należą słowa: „Starajcie się zostawić ten świat troszkę lepszym, niż go zastaliście”, „Czuwajcie – to znaczy postępujcie tak, by móc szczęśliwie żyć“ czy „Zawsze patrzcie na pozytywną stronę rzeczy zamiast na tę ciemną” – ważne i wciąż aktualne nie tylko dla skautów.

W przeddzień Dnia Myśli Braterskiej w kaplicy św. Maksymiliana przy ul. Zagrody ksiądz Michał Kozak – kapelan Hufca ZHP Ziemi Sanockiej odprawił harcerską Mszę Św. W homilii wspominał postać bł. ks. podharcmistrza Stefana Frelichowskiego – patrona polskich harcerzy. Po nabożeństwie, komendantka Hufca Ziemi Sanockiej podharcmistrzyni Maria Kurkarewicz zwróciła się do swoich podopiecznych słowami Czesława Niemena: „Lecz ludzi dobrej woli jest więcej i mocno wierzę w to, że ten świat nie zginie nigdy dzięki nim….”

Harcerze nagrodzili też tych, którzy przyczyniają się do rozwoju ich środowiska – odznakę „Zasłużony dla Hufca Ziemi Sanockiej” otrzymali: Wójt Gminy Sanok p. Anna Hałas (srebrną), p. Bolesława Witkowska (srebrną) i druh Jakub Kwaśniewicz pwd. (złotą). Zastępczyni Naczelniczki ZHP przesłała list gratulacyjny dla druha Huberta Kikieli pwd., drużynowego 13. Drużyny Harcerskiej KWV im. gen. Władysława Andersa „Zielone Berety”, która w tym dniu wystawiła poczet sztandarowy. Na zakończenie obok gościnnej plebanii księdza kapelana zapłonęło wspólne ognisko, gdzie na świeżym powietrzu choć na chwilę harcerskie pokolenia mogły się spotkać i wymienić pozdrowieniami.

/źródło: Redakcja „Sanockiego Skauta”/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj