Jak znaleźć idealnego kandydata do pracy?
Looking for new business opportunities. Thoughtful young man in formalwear holding hand on forehead and looking away while standing outdoors with cityscape in the background

Jak znaleźć idealnego kandydata do pracy?

Czy idealny pracownik istnieje? Wielu osób zajmujących się rekrutacją zadaje sobie to pytanie, ponieważ osoby, które odpowiadają na ogłoszenia, często nawet w części nie spełniają określonych wymagań. Jak stworzyć ogłoszenie, aby znaleźć osobę, która pozytywnie wpłynie na rozwój firmy i spełni pokładane w niej nadzieje?

Jak prawidłowo sformować ogłoszenie rekrutacyjne?

Aby znaleźć prawdziwą perełkę pośród setek kandydatów, należy dokładnie określić wymagania, jakie powinien spełniać przyszły pracownik. Warto ułożyć je w kolejności i ustalić, które są najważniejsze. Należy określić wymagane kwalifikacje, tzn. wykształcenie, doświadczenie, cechy osobowości, a także dodatkowe umiejętności. Pracodawca powinien się zastanowić, czy priorytetem jest dla niego wykształcenie, czy doświadczenie. Nie warto podawać zbyt wygórowanych oczekiwań, ponieważ mogą odstraszyć one wartościowych kandydatów. Aby zachęcić do składania dokumentów rekrutacyjnych, dobrze w ogłoszeniu umieścić krótki opis firmy. Potencjalnie kandydaci na pewno chętnie dowiedzą się, jaki jest profil firmy, jak długo istnieje na rynku, jakie oferuje możliwości awansu. Dużą zachętą jest opisanie korzyści, jakie daje praca w firmie. Mogą to być oferowane benefity, szkolenia, bezpłatna opieka medyczna, a także możliwość rozwoju i podnoszenia swoich kwalifikacji. Najważniejszym elementem, który przyciąga do pracy, są zarobki. W ogłoszeniu warto podać przybliżoną kwotę, jaką pracownik może otrzymać. Bardzo ważne, aby opisać obowiązki, jakie będzie musiał wypełniać przyszły pracownik. Kandydaci chętnie dowidzą się również o warunkach i godzinach pracy. Oprócz treści ważna jest także forma ogłoszenia. Należy zadbać, aby było poprawianie sformułowane, dokładnie sprawdzone pod względem błędów stylistycznych, gramatycznych i ortograficznych. Uwagę przyciągnie również ciekawa grafika.

Gdzie szukać kandydatów do pracy?

Aby ogłoszenie znalazło sowich odbiorców, musi być umieszczone w odpowiednim miejscu. W zależności od tego, czy poszukiwany jest pracownik do pracy zdalnej, czy stacjonarnej, anons można umieścić w prasie lokalnej lub ogólnokrajowej. Dużą popularnością cieszą się social media, które mają globalny zasięg i docierają do ogromnej grupy odbiorców. Facebook czy Twitter mają wielką moc, dzięki nim wiele firm wzbogaciło się o świetnego pracownika. Kolejnym miejscem, gdzie można szukać kandydatów do pracy, są portale ogłoszeniowe. Na Pokato.pl w kategorii ogłoszenia praca można umieścić bezpłatne anonse. Pracodawcy mogą szukać pracowników do pracy stałej, tymczasowej, a także chętnych do odbycia stażu czy praktyk zawodowych. Ogłoszenia mogą dotyczyć różnych stanowisk, zarówno pracy fizycznej, jak i umysłowej, w kraju i za granicą. Popularnością cieszą się bilbordy, na których duże firmy umieszczają informacje o wakatach. W ten sposób są najczęściej poszukiwani są pracownicy produkcji, gastronomii oraz sprzedawcy. Firmy, które szukają pracowników o specjalistycznych kwalifikacjach, powinny umieścić swoją ofertę w prasie branżowej. Dzięki temu trafi do osób, które ukończyły wymaganą uczelnię i mają doświadczenie w pracy na danym stanowisku. Pracodawcy mogą zgłosić się również do Urzędu lub Agencji Pracy i za ich pomocą szukać odpowiednich kandydatów.

Czy idealny kandydat istnieje? Zapewne nie, każdy ma jakieś wady i niedociągnięcia, ale z pewnością można znaleźć osobę, która doskonale sprawdzi się w pracy na konkretnym stanowisku, będzie dużym wsparciem dla rozwoju firmy. Wystarczy tylko stworzyć ciekawe ogłoszenie, wybrać miejsce, gdzie zostanie umieszczone i czekać na kandydatów. Jeden z nich na pewno okaże się tym najlepszym.

Reklama

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj