Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Właśnie tego dnia 1943 r. Świat dowiedział się o wydarzeniach, które miały miejsce w Katyniu. Mija 81 lat od czasu, kiedy dokonywała się ta haniebna Zbrodnia. W Katyniu zginęło 69 mieszkańców Sanoka i okolic.

Ich losu szczęśliwie nie podzielił ks. Zdzisław Peszkowski – jego transport ocalał. Założył on Fundację „Golgota Wschodu”, uczestniczył w ekshumacjach w Katyniu, Charkowie i Miednoje. To m.in. dzięki księdzu Peszkowskiemu tyle wiemy o sowieckich zbrodniach. Jego dzieło upamiętnienia tamtejszych wydarzeń kontynuują hm.

Krystyna Chowaniec we współpracy z Eugeniuszem Taradajką, organizując prelekcje i wykłady, w których mogliśmy uczestniczyć w marcu br. Dziś w kościele pw. Przemienienia Pańskiego odbyła się msza św. w intencji Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wspólnie z przewodniczącym Rady Miasta Andrzejem Romaniakiem i zastępcą Arturem Kondratem złożyliśmy wiązanki w miejscach pamięci, przed Krzyżem Pamięci Ofiar Polskiej Golgoty Wschodu i tablicą upamiętniającą Katastrofę Smoleńską w kościele parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego.