76 lat temu skończyła się wojna w Europie 

76 lat temu – 8 maja 1945 r. – wszedł w życie podpisany dzień wcześniej akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy Niemieckiej wobec zachodnich aliantów i ZSRR. Dokument ten oficjalnie zakończył II wojnę światową w Europie. Aby upamiętnić ten ważny dla historii wszystkich miast europejskich dzień, przewodniczący Rady Miasta Sanoka Andrzej Romaniak, burmistrz Tomasz Matuszewski oraz sekretarz Bogdan Struś złożyli kwiaty pod pomnikiem Synom Ziemi Sanockiej Poległym i Pomordowanym za Polskę.

II wojna światowa na całym świecie pochłonęła miliony ofiar wśród żołnierzy i cywilów. Statystyki przerażają, jednak nic tak nie obnaża okrucieństwa i dehumanizacji tamtych czasów, jak jednostkowe tragedie.

Pisał Janusz Szuber w „Mojości” o wojennych latach w Sanoku:

„Ilekroć powtarzali sobie tę opowieść, tych dwoje musiało jeszcze raz i jeszcze raz przejść tymi samymi ulicami: ogromny Joni i trzyletnia żydowska dziewczynka. Trzymała go za rękę, podskakiwała, śmiała się oswojona z olbrzymem, bo przez kilka dni z rzędu widywano ją, jak bawiła się w ogrodzie gestapo. Kiedy doszli do Okopiska, Joni z kieszeni munduru wyjął jabłko i rzucił przed siebie w trawę. Dziewczynka pobiegła za jabłkiem, on odbezpieczył pistolet, strzelił raz, może dwa razy. Wsunął broń w kaburę i poszedł do szynku, gdzie zwykł samotnie pić wódkę. Człekokształtny ludojad Joni, pod innymi imionami znany później z literatury i filmu, nie ominął naszego miasta, aby również tu było tak, jak gdzie indziej”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj