Akordeoniści jedenaście razy na podium

Fenomenalna passa sanockich akordeonistów

Sanoccy akordeoniści, uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Sanoku, kontynuują rewelacyjną serię znakomitych występów na 3 kontynentach.

Filip Siwiecki

Pod koniec kwietnia Filip Siwiecki i Kacper Kosztyła spróbowali swoich sił w bardzo trudnym konkursie w USA – Accordion Stars International. Filip zdobył w nim bardzo wysoką czwartą lokatę tuż za podium wśród wybitnych akordeonistów z 17 krajów, co było równocześnie pierwszym wyróżnieniem i czwartym miejscem w rankingu światowym w tej kategorii, Kacper uzyskał 10 lokatę, również premiowaną wyróżnieniem. Przewodniczącym jury oceniającym prezentacje ponad 200 wykonawców z całego świata był słynny wirtuoz Wiaczesław Siemionow. Obaj chłopcy kolejny raz podbili Włochy, po sukcesach w Mediolanie pięknie zaprezentowali się w Riccione koło Parmy w Międzynarodowym Festiwalu „Future Stars Italy”. Filip i Kacper zdobyli w nim I miejsca zarówno solo, jak i grając razem w duecie.

Na początku maja trójka sanockich wirtuozów uczestniczyła z kolei w Grand Music Festiwal w Nur – Sultan (dawna Astana), stolicy dalekiego Kazachstanu. I tu ich występy wzbudziły takie  uznanie, że wszyscy – czyli Dawid Siwiecki, Filip Siwiecki i Kacper Kosztyła zdobyli Grand Prix w kategoriach solowych, zaś duet Filip & Kacper – Grand Prix w kategorii zespołów kameralnych.

Dawid Siwiecki

Ze środkowej Azji poczwórni laureaci Grand Prix przenieśli się do Polski, gdzie w Gorlicach odbywał się w dniach 7-9 maja najważniejszy od dwóch lat polski konkurs akordeonowy, organizowany przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie i rekomendowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – XIX Gorlickie Konfrontacje Akordeonowe z udziałem 140 najlepszych uczniów i zespołów w Polsce. I znów sanoccy uczniowie spisali się znakomicie, potwierdzając w pełni zagraniczne sukcesy. Dawid Siwiecki zdobył I nagrodę, a Filip Siwiecki wyróżnienie – obaj w kategorii solistów do 16 lat. Natomiast Filip Siwiecki w duecie z Kacprem Kosztyłą okazali się najlepsi w Polsce w kategorii zespołów kameralnych szkół muzycznych II stopnia zdobywając główna nagrodę.

Kacper Kosztyła

Nie przebrzmiały jeszcze echa wspaniałych występów w Gorlicach, a 10 maja rozstrzygnięty został kolejny prestiżowy Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w czeskiej Ostrawie. Występy licznych uczestników oceniało 20 osobowe Jury wybitnych akordeonistów, a wyniki znów przeszły najśmielsze oczekiwania. Pierwszą nagrodę zdobył Dawid Siwiecki, a II miejsce Kacper Kosztyła – w kategorii do 14 lat, zaś w bardzo trudnej kategorii do 17 lat wyróżniony został Filip Siwiecki.

 

Do wszystkich tych konkursów przygotowywał uczniów ich pedagog – prof. ośw. Andrzej Smolik. Odbywały się one – podobnie jak poprzednie – online – poprzez przesłanie nagrań video, według regulaminów i programów obowiązujących w każdym konkursie oraz wymogów czasowych. Bardzo dobre nagrania spełniające te warunki wykonał Grzegorz Bednarczyk. Nadmienić warto, że  trudy nauki muzyki chłopcy łączą z nauką w swoich macierzystych szkołach – Dawid – I Liceum Ogólnokształcące w Sanoku, Filip – II Liceum Ogólnokształcące w Sanoku, Kacper – Szkoła Podstawowa w Dydni.

Ostatnie sukcesy są uwieńczeniem niesamowitej serii sanockich akordeonistów – w ciągu ostatnich sześciu tygodni zdobyli 6 razy Grand Prix i 17 razy I miejsca; ponadto 7 razy drugie i 5 razy wyróżnienia. Ich autorom należą się najwyższe słowa uznania i życzenia kolejnych sukcesów!

mn

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj