Wspaniała dziewiątka Ekobohaterów

Dziewiątka wyjątkowych uczniów sanockiego Mechanika to grupa Ekobohaterów, którzy dbają o środowisko oraz promują proekologiczne zachowania. Zespół Szkół nr 2 im. Grzegorza z Sanoka bierze udział w ogólnopolskim konkursie Ekobohaterzy. Mechanik znalazł się w gronie najlepszych ośmiu szkół z całej Polski.

Celem ogólnopolskiego konkursu Ekobohaterzy jest promowanie proekologicznych działań i zasad zrównoważonego rozwoju wśród uczniów. Młodzież musiała wykazać się wiedzą, umiejętnością poszukiwana informacji w Internecie oraz pomysłowością w promowaniu działań proekologicznych. We wszystkich konkursowych zadaniach pomagają im eksperci, którzy za pośrednictwem EkoBohaterów podzielą się swoją wiedzą wykorzystując przy tym nowoczesne techniki i materiały edukacyjne. W konkursie postanowili wziąć udział uczniowie z Mechanika, którzy uczą się na kierunku Technik ochrony środowiska.

Dziewiątka uczniów: Alicja Seferynowicz, Martyna Adamowicz, Piotr Witkoś, Gabriela Serednicka, Katarzyna Płaziak, Gabriela Marcinik, Oliwia Wroniak, Magdalena Koczera, Tomasz Majdosz to grupa Ekobohaterów, dla których zagadnienia zwiane ze środowiskiem nie są obce. Pod okiem swoich opiekunek Magdaleny Kondrat oraz Anety Czech oraz opiekuna z Głównego Instytutu Górnictwa – Adama Hamerli uczniowie przeprowadzali kampanie społeczne mające na celu podnieść świadomość ekologiczną ludzi.

– Aby wziąć udział w konkursie musieliśmy zebrać grupę 9 osób, które interesują się tematyką ochrony środowiska. Każdy z członków grupy miał swoje zadania do wykonania – wyjaśnia Gabrysia Marcinik.

– W pierwszym etapie robiliśmy Webquesty na temat ochrony środowiska, musieliśmy wspólnie odpowiedzieć na pytania, które dotyczyły ekologii. W drugim etapie nasza grupa przygotowała scenariusz lekcji ekologicznej „Ciepło, cieplej, gorąco nie podgrzewaj atmosfery”- dodaje Kasia Płaziak.

W kolejnym etapie uczniowie musieli przygotować tzw. fiszkę czyli opisali w jaki sposób chcą przeprowadzić kampanię społeczną, jak ona ma wyglądać i do jakiej grupy wiekowej chcą trafić. Nawiązali również współprace z partnerami: Urzędem Gminy Sanok z referentem ochrony środowiska oraz z Sanockim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej.

– Nasi partnerzy udostępniali nam dane dotyczące zużycia wody oraz kosztów ponoszonych za wywóz odpadów. Naszymi odbiorcami miały być osoby powyżej 50 roku życia. Ponieważ to właśnie ta grupa ma największy wpływ na środowisko, na to jak będzie w przyszłości wyglądać nasza planeta, gdyż oni przekazują następnym pokoleniom informacje na temat dbałości o nasze środowisko – tłumaczy Piotr Witkoś.

Kampania społeczna „Dbajmy o środowisko, aby było pięknie i czysto” – dotycząca zasobów wodnych i ograniczania odpadów była prowadzona za pomocą mediów społecznościowych. Każdego dnia uczniowie udostępniali jeden filmik. Dotyczyły one poprawnego oszczędzania wody oraz ograniczenia ilości odpadów. Przeprowadzali również ankietę, aby sprawdzić czy dzięki ich działaniom zwiększyła się wiedza odbiorców na temat ekologii.

– Biorąc udział w konkursie chcieliśmy pokazać innym, że jeśli nie będziemy dbać o nasze środowisko, oszczędzać wodę czy poprawnie segregować odpadów to w 2050 roku będzie więcej śmieci i plastiku w oceanach niż ryb. Nasze zasoby wody pitnej na ten moment wynoszą zaledwie 1 % na całym świecie. Poprzez konkurs chcieliśmy podnieść świadomość ekologiczną, pokazać negatywne skutki naszych działań – dodaje Piotr.

– Należy podnosić ludzką świadomość, póki jeszcze jest czas, by naprawić wyrządzone szkody, minimalizować ryzyko ich wystąpienia, a także racjonalnie kształtować środowisko zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju – wtrąca Alicja.

– Udało się zebrać grupę młodych osób dla których ochrona środowiska nie jest obca. Spotykaliśmy się bardzo często online, nasze spotkania trwały do późnych godzin nocnych podczas których debatowaliśmy na temat ochrony środowiska oraz wymyślaliśmy ciekawe pomysły. W czerwcu Ekobohaterzy będę pisać sprawozdanie z przebiegu całej kampanii społecznej. Wyniki konkursu będą ogłoszone na mini gali w Katowicach we wrześniu – klarują opiekunki.

Uczniowie biorą udział w różnych akcjach, takich jak w sprzątaniu ziemi, zachęcają do przemyślanych zakupów, właściwej segregacji odpadów, korzystaniu z produktów wielorazowego użytku, oszczędzaniu wody, energii, a nawet o dokarmianiu ptaków zimą oraz brali udział w konkursie . Uczniowie podkreślają, że wspólnie musimy zadbać o naszą ziemię. Zachęcają do śledzenia ich profilu Ekobohaterzy Mechanika na Facebooku. Konkurs został zorganizowany przez Główny Instytut Górnictwa w Katowicach, dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony i Gospodarki Wodnej i przez Ministerstwo Klimatu.

Nie jest to pierwszy konkurs, w którym brali udział uczniowie. W 2019 roku uczestniczyli w konkursie ,,Razem zmieniamy świat’’ zorganizowanym przez firmę SumiRiko Poland, którego celem było promowanie 17 celów zrównoważonego rozwoju. Efektem tych działań była nagroda pieniężna, która pozwoliła na zakup koszy do segregacji odpadów dla szkoły.

– Działamy lokalnie – myślimy globalnie – podsumowuje Piotrek.

dcz