Dzieje Chorwacji- spotkanie z prof. Maciejem Czerwińskim

W październiku bieżącego roku Republika Chorwacji świętować będzie trzydziestą rocznicę swojej niepodległości. W ciągu trzech dekad piękny kraj nad Adriatykiem stał się ulubionym miejscem wypoczynku tysięcy Polaków, wabionych rajskimi plażami, krystalicznie czystym morzem i niezawodną pogodą.

Zafascynowani tymi atrakcjami, wiemy nadal zaskakująco mało o historii, kulturze i mentalności Chorwatów i nie zdajemy sobie sprawy z więzi, łączących nasze narody. Gdyby ktoś nam powiedział, że Kraków zbudowali Chorwaci, uznalibyśmy to za żart, chociaż taka teoria cieszy się wśród naszych południowych pobratymców niegasnącą popularnością. W podobne historie obfituje wydana w ubiegłym roku, znakomita książka pt. „Chorwacja. Historia, kultura, idee”.

Autor, wybitny slawista i wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Maciej Czerwiński w najbliższy piątek będzie gościem Muzeum Historycznego w Sanoku. W rozmowie z prof. Tomaszem Chomiszczakiem przybliży on długie i szalenie ciekawe dzieje Chorwacji, bogatą kulturę kraju i nierzadko zaskakujące związki, łączące Chorwatów z Polakami.

Spotkanie odbędzie się w Zamku Królewskim w Sanoku w Sali Gobelinowej, 11 czerwca 2021r (piątek) o godzinie 17.00.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!