W aptekach będzie można się zaszczepić

W aptekach będzie można się zaszczepić

 

Ruszył nabór dla aptek, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień. Wsparcie farmaceutów pozwoli zwiększyć dostępność szczepień.

 

Wszystkie Oddziały NFZ ogłosiły nabór do programu i mogą przyjmować już wnioski od aptek, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień.

Wsparcie farmaceutów zwiększy możliwości zaszczepienia Polaków i osiągnięcie odporności populacyjnej przeciwko COVID-19.

Do działających już punktów szczepień m.in. w szpitalach czy poradniach POZ dołączą niedługo apteki. Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia od 15 czerwca rozpoczęły przyjmowanie wniosków od aptek do Narodowego Programu Szczepień.

 

KTO może się zgłosić?

Do programu mogą dołączyć apteki ogólnodostępne, działające zgodnie z prawem farmaceutycznym. Apteka musi mieć aktywny status w Rejestrze Aptek, spełnić wszystkie wymagania określone przez Ministra Zdrowia oraz przesłać do NFZ formularz zgłoszeniowy.

Nabór jest otwarty i ciągły, nie ma zatem konkretnej daty jego zakończenia. Wnioski aptek będą rozpatrywane według kolejności zgłoszenia. Przewidywany czas od zgłoszenia do rozpoczęcia szczepień w aptece to co najmniej 14 dni.

Wykaz zakwalifikowanych aptek będzie systematycznie udostępniany na stronie internetowej Podkarpackiego NFZ.

 

JAKIE są wymagania, które musi spełniać punkt szczepień w aptece?

Szczepienia ochronne powinny być przeprowadzane zgodnie z przepisami dotyczącymi punktów szczepień. Badanie kwalifikacyjne w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 i jego wykonanie będzie przeprowadzone przez farmaceutę posiadającego uprawnienia odpowiednio do kwalifikacji lub do wykonywania szczepień ochronnych przeciwko COVID-19. Do zaszczepienia w aptece niezbędne jest e-skierowanie. Apteka musi prowadzić dokumentację medyczną ze zrealizowanych szczepień i stosować się do zasad dystrybucji i przechowywania szczepionek.

 

JAK wybrać konkretny punkt szczepień?

Na szczepienie przez farmaceutę będzie można zarejestrować się przez elektroniczny system e-rejestracja na stronie pacjent.gov.pl, telefonicznie lub w samej aptece.

Procedura jest taka sama jak podczas rejestracji do powszechnych i populacyjnych punktów szczepień.

Warto jednak pamiętać, że osoby z chorobami współistniejącymi powinny wybrać powszechny bądź populacyjny punkt szczepień.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj