Uroczyste otwarcie wystawy „Stefan Kątski (1898-1978). Malarstwo”

Uroczyste otwarcie wystawy „Stefan Kątski (1898-1978). Malarstwo”

W piątek 11 czerwca 2021 r. w Sali 25 obrazów Muzeum Historycznego w Sanoku odbyła się uroczystość otwarcia wystawy prac pochodzących z montrealskiej kolekcji obrazów Stefana Kątskiego, urodzonego w Sanoku przed 123 laty.

Należy podkreślić, że otwarcie wystawy objęte zostało Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.
Narodowy Patronat Prezydenta RP to wyraz najwyższego hołdu złożonego niezwykle zasłużonemu artyście, synowi ziemi sanockiej, któremu los wyznaczył w życiu niezwykły scenariusz, bycia nie tylko artystą malarzem, żołnierzem Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego i oficerem WP, ale również wieloletnim kustoszem i konserwatorem Skarbów Wawelskich pozostających po wojnie w Kanadzie.

Przybyłych na tą uroczystość gości przywitali gospodarze i organizatorzy – dr Jarosław Serafin, Dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku oraz Barbara Ćwik-Kątska Prezes Zarządu Związku Rodu Kątskich w Sanoku.

Wśród zgromadzonych gości obecni byli m.in. przedstawiciele władz: Poseł na Sejm RP dr Piotr Uruski, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz, Radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego: Adam Drozd, dr Krzysztof Feret, dr Monika Brewczak, Wicestarosta Powiatu Sanockiego Janusz Cecuła, Przewodniczący Rady Miasta Sanoka Andrzej Romaniak, Zastępca Burmistrza Miasta Sanoka Grzegorz Kornecki, Wójt Gminy Sanok Anna Hałas.

Otwarcie wystawy nie doszłoby do skutku, gdyby nie przychylność i zaangażowanie Zarządu Województwa Podkarpackiego oraz wsparcie finansowe lokalnych władz samorządowych, tj.: Starostwa Powiatowego w Sanoku, Miasta Sanoka, Gminy Wiejskiej Sanok, dzięki którym w dniu 28 października 2019 roku Sejmik Województwa Podkarpackiego uchwalił dotację celową dla Muzeum Historycznego w Sanoku na zakup ”montrealskiej kolekcji obrazów” Stefana Kątskiego. Pozyskane środki finansowe na zakup całej kolekcji to efekt zaangażowania Radnych Sejmiku Samorządu Województwa Podkarpackiego Adama Drozda i Krzysztofa Fereta jak również przychylność Marszałka Władysława Ortyla.

Wiele osób wspomagało nas i zaangażowało się nie tylko w naszą, ale i społeczną sprawę, zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Nie sposób wymienić wszystkich, ale nie można nie podziękować Panu Stefanowi Władysiukowi – bibliotekarzowi z Biblioteki Polskiej Polskiego Instytutu w Kanadzie oraz Robertowi Antoniowi – Honorowemu Członkowi Związku Rodu Kątskich, autorowi książki „Stefan Kątski historia nieznanego artysty” za oddanie się tej wielkiej sprawie.
Uroczystość otwarcia obrazów oraz zorganizowany z tej okazji w dniu 12.06.2021 r. recital dr Anny Parkity z utworami Antoniego Katskiego, wybitnego pianisty, kompozytora, pedagoga, ambasadora kultury polskiej w XIX w. na całym świecie, nie odbyłyby się bez wsparcia finansowego sponsorów: Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA Oddział w Sanoku, reprezentowanego na uroczystości przez Jarosława Adamczuka, Zastępcę Dyrektora Oddziału PGNiG w Sanoku, a także wielokrotnego wspomożyciela projektów realizowanych przez Związek Rodu Kątskich Pana Bolesława Szybista – Prezesa HERB Sp. z o.o. w Sanoku, również obecnego na otwarciu wystawy.
Na początku uroczystości Radny Adam Drozd, odczytał zebranym dyplom Patronatu Narodowego Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy. Następnie list w imieniu Marszałka Województwa Podkarpackiego Pana Władysława Ortyla oraz Przewodniczącego Sejmiku Województwa Podkarpackiego odczytał sam Pan Przewodniczący Jerzy Borcz.

W imieniu nieobecnego Tomasza Matuszewskiego – Burmistrza Miasta Sanoka, głos zabrał jego zastępca Grzegorz Kornecki, który pogratulował finalizacji przedsięwzięcia, a zarazem podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do sprowadzenia montrealskiej kolekcji obrazów Stefana Kątskiego do sanockiego muzeum.
Po wystąpieniu wiceburmistrza Korneckiego, głos zabrał Poseł na Sejm dr Piotr Uruski, który witając wszystkich zebranych, podziękował za tak liczne przybycie na uroczystość. Nawiązał też w swoim wystąpieniu do trudności jakie towarzyszyły projektowi sprowadzenia obrazów do Polski w 2018 roku i 2019.

Następnie Pani dr Katarzyna Szrodt (krytyk sztuki i współinicjator sprowadzenia montrealskiej kolekcji obrazów do MH w Sanoku), która przyjechała na tę uroczystość specjalnie z Montrealu w Kanadzie, gdzie przez lata tworzył Stefan Kątski, podzieliła się ze zgromadzonymi swoimi refleksjami na temat twórczości Stefana Kątskiego. Pani Doktor przywiozła w darze dla Muzeum Historycznego w Sanoku oryginalną The Gazette z 1954 r., zawierającą obszerny artykuł Jona Ayera, który przeprowadził długi wywiad ze Stefanem Kątskim we wnętrzach dekorowanego przez artystę kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej w Montrealu, opatrzony wieloma archiwalnymi już fotografiami.
Po wystąpieniach zebrani goście wysłuchali krótkiego recitalu, składającego się z kompozycji na gitarę klasyczną, które zagrała Maria Korzeniowska, absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Sanoku oraz Akademii Muzycznej w Krakowie.
Po części artystycznej, zaproszeni goście przeszli do Sali ekspozycyjnej z pracami artysty, gdzie Dyrektor Muzeum dr Jarosław Serafin w towarzystwie p. Bożeny Glanc-Mendrok, córki bratanicy artysty oraz dr Katarzyny Szrodt dokonali oficjalnego otwarcia wystawy.
Na zakończenie dr Jarosław Serafin, podziękował wszystkim zebranym za przybycie, którzy w ten sposób oddali hołd niezwykłemu sanockiemu artyście.

Po uroczystym otwarciu wystawy zebrani goście mogli w spokoju i skupieniu obejrzeć zgromadzone prace Stefana Kątskiego oraz podzielić się ze sobą wrażeniami i refleksjami.
W sobotni wieczór (12 czerwca 2021 r.) w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Sanoku znów zabrzmiały urocze i piękne dźwięki muzyki romantycznej. Po raz kolejny w Sanoku grane były kompozycje XIX wiecznego autora Antoniego Kątskiego. W roku 2018 Profesor Sławomir Dobrzański uraczył sanoczan piękną muzyka Antoniego Kątskiego. Tym razem romantyczne kompozycje autora zagrała dr Anna Parkita, młoda, bardzo utalentowana pianistka, która dysertację doktorską w 2020 roku przeprowadziła właśnie z twórczości Antoniego Kątskiego. Sobotni wieczór muzyki fortepianowej zorganizował przy współudziale PSM w Sanoku Związek Rodu Kątskich, który podobne spotkania muzyczne organizuje już od kilku lat nie tylko w Sanoku, ale również w Krakowie, Rzeszowie i Radzyniu Podlaskim. Spośród przeszło 400 kompozycji, pianistka na sanocki recital wybrała Mazurek a-moll op. 44 Nr 6, który wraz Medytacją Ruiny Hapsalu, op. 174 wzbudziły u słuchaczy największy aplauz. Grane były również II Sonata fortepianowa f-moll op. 310, Souvenir de St. Petersburg – Medytacja Lames d’une jeune fille op. 207 oraz Medytacje La Crepuscule op. 108 i La Resignation op. 131. Oprócz kompozycji Kątskiego pianistka zagrała Mazurka cis-moll op. 6 nr 2 Fryderyka Chopina oraz kołysankę Dni radości Stanisława Moniuszki. W przerwach pomiędzy prezentacją utworów muzycznych kompozytora, pianistka prowadziła prelekcję, przybliżając słuchaczom fragmenty biografii o artyście, jego twórczości i przeszło 70 letniej działalności koncertowej.
Pragniemy poinformować czytelników, że wystawa kolekcji obrazów Stefana Kątskiego w Muzeum Historycznym w Sanoku będzie otwarta do dnia 08.08.2021 r. Gorąco zapraszamy do jej obejrzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj