Co to jest wózek wysokiego składowania

Co to jest wózek wysokiego składowania?

Wózki widłowe to sprzęt, bez którego praca zarówno w magazynach czy halach produkcyjnych nie byłaby możliwa. To właśnie one odpowiadają za usprawnienie procesów logistycznych, ale także za zapewnienie bezpieczeństwa. Urządzeń do pracy z ładunkiem jest co najmniej kilka, dziś omówimy wózki wysokiego składowania – urządzenia gwarantujące obsługę ładunków na dużej wysokości.

Jak wygląda wózek wysokiego składowania? Budowa

Większość maszyn wyposażonych w widły nazywana jest ogólnie wózkami widłowymi, natomiast każdy, kto choć raz miał okazję pracować lub obserwować maszynę w ruchu dostrzeże cechy, które pozwolą na odróżnienie zwykłego widlaka od wózka wysokiego składowania. Podstawową właściwością jest lokalizacja karetki – w zwykłym wózku widłowym umieszczona jest równolegle do kabiny operatora, w wózkach wysokiego – prostopadle. W wózku wysokiego składowania widły i wspomnianą karetkę operator maszyny ma z boku a nie z przodu.

Urządzenie jest niewielkie i kompaktowe, dzięki czemu bez problemu pokonuje wąskie korytarze robocze. Aby zapewnić bezpieczeństwo, wózek wyposażono w pełne koła, które bez trudu zdołają transportować ciężkie ładunki.

Wózki wysokiego składowania mogą posiadać różne sposoby napędu, ale w klasycznym wózku bocznym dominuje zasilanie elektryczne, gdzie coraz częściej mamy do czynienia z baterią litowo-jonową.

Napęd elektryczny to nie tylko olbrzymia wygoda i bezpieczeństwo: należy pamiętać, że każdy wózek spalinowy to emisja spalin, która podczas długiej pracy wewnątrz magazynu może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie operatora. Wózki elektryczne, zasilanie bateriami litowo-jonowymi są wygodne w użytkowaniu, bezpieczne i ekologiczne. Równie istotny jest także fakt, że nie hałasują tak, jak wózki spalinowe.

Do czego służy wózek wysokiego składowania?

Wózek wysokiego składowania dedykowany jest do prac wewnątrzmagazynowych. Ich głównym zadaniem jest pobór i załadunek na regał nośnika, którym najczęściej jest paleta. Dlaczego do tego typu prac niezbędny jest specjalistyczny sprzęt??

Otóż magazyn wysokiego składowania może sięgać nawet 12 metrów, zatem zwykły wózek mógłby sobie nie poradzić z operacją przy tej wysokości z ciężkim ładunkiem. Poza samą płynnością procesu, nade wszystko istotne jest bezpieczeństwo zarówno operatora, jak i samej palety. Jest to wysoce specjalistyczny sprzęt wyposażony w szereg rozwiązań wspomagających pracę na wysokości – np. kamerę, dzięki której pracownik ma doskonałą widoczność na końcówkę wideł.

Niezawodny wózek wysokiego składowania CROWN – podsumowanie

Crown to amerykański producent elektrycznych wózków widłowych. Maszyny tego producenta są szyte na miarę. Wysokość, na której dzięki nim możemy umieścić paletę sięga nawet 13 560 metrów, przy czym do 8 metrów w ogóle nie występują spadki udźwigu.

Do pracy w magazynie wysokiego składowania dedykowana jest seria ESR. To maszyny wyposażone w system GENA, dzięki któremu stan wózka jest na bieżąco monitorowany.

Prędkość opuszczania wideł 1,1m/s stawia wózki Crown na podium wśród wózków tego typu. Jak każdy inny wózek Crown, tak i seria ESR swoją budowę opiera na trwałych komponentach, które gwarantują długoletnie działanie.

Poza dbałością o niezawodność, amerykański producent zadbał także o wygodę: redukcja drgań, regulowane oparcie dla dłoni, fotel dopasowany do masy ciała oraz przesunięta konstrukcja masztu – gwarantująca doskonałą widoczność to tylko kilka cech wózka, dzięki którym operator z przyjemnością będzie wykonywał swoje obowiązki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj