45. Jarmark Folklorystyczny już w niedzielę

W Niedzielę 4 lipca  Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku serdecznie zaprasza na 45. Jarmark Folklorystyczny. Na scenie skansenowskiej przy ul. Rybickiego 3 zaprezentują się zespoły folklorystyczne – zespół śpiewaczy „Jutrzenka” i „Chorkowianie” z gminy Chorkówka, kapela Turobińska z gminy „Turobin, Zespół Pieśni i Tanca „Laskowiacy” ze Stalowej Woli, Kapela Góralska „Jontki” z Żywca i kapela „Karpati z Zakopanego.   Wstępom zespołów towarzyszyć będą pokazy tradycyjnych rzemiosł, kiermasz rękodzieła i sztuki ludowej, a także degustacje potraw regionalnych.

Kapela Góralska „Jontki”powstała 18 lat temu jako cztero osobowy zespół grający muzykę górali beskidzkich dla wczasowiczów w Ośrodku JONTEK w Korbielowie / Beskid Żywiecki. Zdobywając z roku na rok coraz większe doświadczenie, zespół powiększył swój skład do 6 osób, wzbogacając i wzmacniając tym samym brzmienie muzyczne oraz atrakcyjność programu. Przez lata ogromnie został rozbudowany repertuar koncertowy Kapeli, w którym znalazała się muzyka góralska z niemal całych Karpat (w tym z Karpat słowackich i rumuńskich).

Zespół koncertował intensywnie w całym kraju i wielokrotnie występował za granicą (m.in. w Danii, Niemczech, Holandii, Włoszech i Słowacji).

Profesjonalizm, wielka muzykalność członków zespołu oraz dynamiczny i różnorodny muzycznie repertuar pozwalają grupie podczas koncertów budować atmosferę wspólnego uczestniczenia w tradycyjnej Biesiadzie Góralskiej, a nabyta przez lata umiejętność nawiązywania żywego i otwartego kontaktu z publicznością sprawia, że występy Kapeli Góralskiej JONTKI są niezwykle atrakcyjne i muzycznie i rozrywkowo..

(sk`ethnosfera)

Aktualny skład zespołu:

Janusz Kaczor – akordeon,

Bogusława Partyka – skrzypce I,

Katarzyna Kastelik – skrzypce II,

Paweł Stec – kontrabas,

Ola Jura – wokal

Ela Mika – wokal

Więcej informacji (+muz.) :

www. https://kapela-goralska-jontki.com.pl/

Zespół Pieśni i Tańca „Lasowiacy” ze Stalowej woli – to jeden z najdłużej istniejących projektów folklorystycznych w Polsce.

Oficjalnie zespół został założony w 1956 r. przy Zakładowym Domu Kultury w Stalowej Woli i od tamtej pory nieprzerwanie, przez dziesiątki już lat tworzy wspaniałe zaplecze kulturalne dla kolejnych pokoleń młodych ludzi zainteresowanych folklorem oraz coraz bardziej rozbudowuje swój profesjonalny program artystyczny. W roku 2000 z inicjatywy Marka Zaremby, aktualnego kierownika artystycznego Zespołu, powołano do życia Stowarzyszenie Sympatyków Zespołu Pieśni i Tańca „Lasowiacy” którego patronem stał się wybitny, znany na całym świecie choreograf Zespołu „Lasowiacy” – Ignacy Wachowiak. W 2004 r. Stowarzyszenie uzyskało status Organizacji Pożytku Publicznego, wspierającej aktywnie działalność Zespołów – „Lasowiacy” i „Mali Lasowiacy” – działających przy Miejskim Domu Kultur w Stalowej Woli, którego współzałożycielami i aktualnymi uczestnikami są byli członkowie Zespołu – długoletni tancerze, chórzyści i muzycy.
Nazwa  Zespołu Pieśni i Tańca „Lasowiacy” wiąże się z mało znanym regionem etnograficznym, zamieszkiwanym przez puszczańskich chłopów, obejmującym tereny dawnej Puszczy Sandomierskiej zwanych od słowa las – „Lasowiakami”. Głównym programowym i artystycznym celem Zespołu  jest  ratowanie  od  zapomnienia kultury ludowych pieśni i tańców z Regionu Lasowiackiego. Jednak z biegiem lat w stale rozbudowywanym i udoskonalanym repertuarze grupy, znalazły się pieśni i tańce z innych regionów Polski: Podhala, Krakowskiego, Lubelskiego, Śląskiego, Mazowsza, Łowickiego, Sądeckiego. Własne, oryginalne opracowania muzyczne i choreograficzne Zespołu „Lasowiacy” osiągnęły taki poziom artystyczny, który szybko umożliwił zespołowi realizację swoich programów artystycznych na prestiżowych scenach w całej Polsce oraz w wielu krajach Europy i świata.

(sk`ethnosfera)
Więcej Info:  http://lasowiacy.com/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj