Sanok w Dolinie Wodorowej?

W Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza 8 lipca na zaproszenie wojewody podkarpackiego Ewy Leniart, marszałka województwa Władysława Ortyla i rektora prof. Piotra Koszelnika spotkali się sygnatariusze Listu Intencyjnego na rzecz utworzenia Podkarpackiej Doliny Wodorowej. W spotkaniu uczestniczył burmistrz Sanoka Tomasz Matuszewski.

Podkarpacie będzie jednym z sześciu miejsc, w których zostaną ulokowane Doliny Wodorowe. – Mamy zagwarantowane rządowe finansowanie tego przedsięwzięcia, dlatego to dla nas duża szansa i okazja, by wykorzystać potencjał naukowy, ale także biznesowy – napisała w mediach społecznościowych wojewoda Ewa Leniart.

Celem spotkania w gmachu Politechniki Rzeszowskiej było opracowanie harmonogramu prac zmierzających do utworzenia jednej z kilku Dolin Wodorowych właśnie na Podkarpaciu. Uczestnicy zapoznali się z głównymi założeniami strategii wodorowej.

– Dyskutowaliśmy na temat możliwych działań w zakresie realizacji projektów wodorowych na Podkarpaciu. Miasto Sanok jest sygnatariuszem listu w tej sprawie, podpisanego w maju w obecności premiera polskiego rządu. Pozyskiwanie czystego wodoru to ogromne przedsięwzięcie, wymagające zarówno nakładów finansowych, jak też zaplecza naukowego, jednak przy gwarancjach rządowego dofinansowania jest możliwe do zrealizowania. Sanok na pewno takiej szansy nie zlekceważy i dołożę starań, aby nasze miasto zostało naniesione na mapę Podkarpackiej Doliny Wodorowej – powiedział po spotkaniu w Rzeszowie burmistrz Tomasz Matuszewski.

Projekt Polskiej Strategii Wodorowej (PSW) zakłada powstanie 5 Dolin Wodorowych. Do 2030 r. konieczne jest stworzenie warunków do uruchomienia instalacji do produkcji wodoru ze źródeł nisko- i zeroemisyjnych. W budowie Podkarpackiej Doliny Wodorowej władze chcą wykorzystać organizacyjne doświadczenia przy tworzeniu Doliny Lotniczej. Dzięki niej Podkarpacie nie tylko przyciągnęło duże i prestiżowe zagraniczne inwestycje, ale także umożliwiło szybszy rozwój lokalnych przedsiębiorstw. Dla tych ostatnich podobne szanse ma otworzyć budowa gospodarki wodorowej.

mn

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj