10 ciekawostek o mieście Sanok

10 ciekawostek o mieście Sanok

Sanok to niewielkie miasto leżące w południowo – wschodniej części Polski, w województwie podkarpackim. Liczba mieszkańców tej miejscowości wynosi niecałe 40 tysięcy, a mimo tego jest jednym z większych miast w okolicy. Jest to niewątpliwie miejsce warte odwiedzenia z uwagi na swoją bogatą historię. W dalszej części wpisu poznasz 10 ciekawostek na temat tego miasta.

Numer 1 – założyciel miasta

Pierwszych osadników odnotowano na obecnych terenach Sanoka już w 1150 roku. Oficjalnie miasto zostało założone w 1339 roku przez księcia Jerzego II, który żył w latach 1310-1340. Tereny miasta stanowiły szlak handlowy na drodze pomiędzy Rusią i Węgrami.

Numer 2 – wąż połykający dziecko

Jest to element herbu Sanoka, który nawiązuje do Bony. Była ona żoną Zygmunta Starego i w XVI wieku została Królową Polski. W trakcie rządów podjęła decyzję o przebudowie zamku w Sanoku, który po zakończonych pracach charakteryzował styl renesansowy. Sama Bona nie pojawiła się jednak nigdy w Sanoku. Mimo tego w herbie miasta uwieczniono węża połykającego dziecko, będącego elementem herbu rodzinnego Bony.

Numer 3 – korona nad herbem

Sanok przez większość swojej historii był miastem królewskim. Etap ten został zakończony dopiero podczas I rozbioru Polski w roku 1772. W związku z tym herb Sanoka zwieńczony jest złotą koroną.

Numer 4 – koncerty i festiwale

Atrakcją dla zwiedzających turystów jest organizowany regularnie od 1989 roku festiwal imienia Adam Didura. Koncerty odbywają się w kilku kościołach w mieście oraz Sanockim Domu Kultury. Odbywające się co roku festiwal dotyczy muzyki poważnej i operowej.

Numer 5 – sanockie wampiry

W Sanoku odnaleziono groby pochodzące z okresu między XV a XVIII wiekiem, które są dość niespotykane. Odnalezione szkielety miała umieszczoną czaszkę poza resztą ciała. Pozostała część była związana, dodatkowo między zębami odnajdowana monety. Niektóre z grobów były zabezpieczone głazami. Archeolodzy przypuszczają, że mogły to być działania przeciwko wampirom. Obecnie region wykorzystuje ten element do turystyki, a cmentarze są dostępne dla zwiedzających.

Numer 6 – kwadratowy rynek

Obecny Duży Rynek w Sanoku od czasów PRL do 1989 roku był Placem Rewolucji Październikowej. To właśnie w tym roku podjęto uchwałę Miejskiej Rady Narodowej o zmianie placu na rynek. Miejsce to jest kwadratem, którego każdy z boków wynosi 100 metrów. W Sanoku jest też tak zwany mały rynek, który znajduje się na Placu św. Michała.

Numer 7 – Autosan

Na początku XIX wieku w Sanoku powstał mały zakład, w którym pracował kilkadziesiąt osób. Z upływem lat firma zaczęła produkować tramwaje i wagony kolejowe. Pozwoliło to na znaczny rozwój przedsiębiorstwa, a w drugiej połowie XX wieku w fabrykach produkowano znane w całym kraju autobusy marki San. Obecnie jeden z niewielu zachowanych egzemplarzy można oglądać w Muzeum Polskiej Motoryzacji XX wieku.

Numer 8 – perfumy od XIX wieku

W mieście można znaleźć sklep, który od przełomu XIX i XX wieku jest w rękach jednej rodziny. W miejscu położonym przy ulicy 3 Maja 7 można do dzisiaj nosi nietypową nazwę „Droguerya i Pergumerya Mr Jan Hydzik Wina i Wody Mineralne”. Co ciekawe sklep nadal funkcjonuje i można robić w nim zakupy.

Numer 9 – największy w Polsce skansen

Sanok może poszczycić się największym w Polsce muzeum etnograficznym. Zostało ono założone po II wojnie światowej w 1958 roku. Pomimo pożaru z 1994 roku, który doprowadził do zmniejszenia zbiorów o 15 sztuk, nadal można tam podziwiać ponad 100 zabytków.

Numer 10 – Zamek Królewski

Zamek, który obecnie stanowi siedzibę Muzeum Historycznego powstał już w średniowieczu. Jego pierwszym właścicielem był Kazimierz III Wielki. Budynek został zniszczony w 1915 roku, jednak odbudowano go i do dzisiaj stanowi jedną z głównych atrakcji miasta.

Sanok to miejsce, które w pierwszym momencie nie przykuwa uwagi. Poznałeś już kilka ciekawostek na jego temat. Chcesz poznać więcej takich miejsc? Odwiedź stronę zalajkowane.pl i sprawdź, które miejsca są warte uwagi.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj