Zaproszenie na Jarmark Ikon. Jeden dom, wiele kultur

 

31 lipca i 1 sierpnia na Rynku w Sanoku zagości Jarmark Ikon. Swój udział zapowiedziało ponad stu wystawców z towarami, których próżno szukać na półkach wielkopowierzchniowych sklepów. Wśród imprez towarzyszących: trzy, a właściwie cztery koncerty i prezentacja albumu o bieszczadzkich „deskalach” Arkadiusza Andrejkowa.

 

Brać, wybierać…

Co ciekawego zaoferuje nam tegoroczny Jarmark Ikon? Galeria Czumak, na przykład, pokaże cuda sztuki ludowej tworzone przez artystów czerpiących z doświadczeń przodków, od Łemkowszczyzny, Bojkowszczyzny,  przez Huculszczyznę, Bukowinę, po Węgierską Pusztę, Zakarpacie, Preszowski Kraj.

Kamionkową ceramikę wystawi pracownia Kołem Się Toczy. Rozmaite ozdoby do wnętrz, magnesy ceramiczne, zegary, abażury znajdą się na stoisku Pracowni Gajowej, natomiast akwarele, akwaforty i inne cudeńka przyjadą razem z Galerią Na Placu z Krakowa. Będzie bogata reprezentacja pracowni ikon – od Sanoka po monastyr z białoruskiego Mińska.

Rarytasy na stół

Pachnące chleby, aromatyczne sery, tłoczone na zimno oleje, przyprawy, kwas chlebowy, piwo regionalne – to jarmarkowe towary dedykowane zdrowej i smacznej domowej kuchni. Palce lizać!

Dla ucha

Koncerty towarzyszące Jarmarkowi Ikon nawiązują do wielokulturowego dziedzictwa Sanoka. Wystąpią zespoły: Wernyhora, Widymo i Kaschauer Klezmer Band. Zagrają też uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Wandy Kossakowej.

 

Wernyhora zagra w Sanockim Domu Kultury, Widymo – w cerkwi pw. Świętej Trójcy, klezmerów z Koszyc usłyszymy na dziedzińcu sanockiego zamku. Trio Familijne Myszkalów zabrzmi na Rynku – muzyka dawna, muzyka inspirowana kulturą regionu będzie towarzyszyć jarmarkowi, naszym po jarmarku spacerom w sobotę i niedzielę.

Dla oka i ducha

Niespodziewanie partnerem tegorocznego Jarmarku Ikon stało się wydawnictwo Libra, które wydało album dokumentujący „Cichy memoriał” Arkadiusza Andrejkowa. Na dziedzińcu zamkowym można obejrzeć wystawę fotograficzną, a na niej słynne w całych Bieszczadach „deskale”. Prezentacja albumu, wydanego przez rzeszowską Librę, oraz gawęda Andrzeja Potockiego – to doskonały pretekst, by zatrzymać się i przysiąść na chwilę na dziedzińcu lub, w razie niepogody, w Sali Gobelinowej sanockiego zamku.

Książki na jarmarku

W ubiegłym roku podczas Jarmarku Ikon prezentowana była powieść Kalmana Segala. Podczas tegorocznej edycji mamy wspomniany już album „Cichy memoriał”, ale nie tylko. Stoisko ze swoimi książkami będzie miał Stanisław Kryciński – z wykształcenia inżynier chemik, z zamiłowania historyk, krajoznawca, autor popularnych przewodników turystycznych, opracowań krajoznawczych.

Niewykluczone, że prezentacja książek i autorów związanych z Podkarpaciem, z Sanokiem wejdzie na stałe do programu imprez towarzyszących Jarmarkowi Ikon.

Koniecznie coś dla dzieci

Dla dzieci zostanie przygotowana strefa z popularnymi dmuchańcami, ponieważ one przyciągają uwagę najmłodszych w sposób bezwzględny. Kiedy jednak już znudzą się owe atrakcje milusińskim, koniecznie trzeba spróbować sił w garncarstwie – warsztaty poprowadzi pracownia Carpe Diem, albo w praktycznych zajęciach plastycznych przygotowanych przez instruktorów BWA Galerii Sanockiej.

Swój kącik będą mieli miłośnicy zwierząt – może sanockie bezdomniaki dzięki Jarmarkowi znajdą  bezpieczną i kochającą przystań?

Jarmark zaprasza

Jarmark Ikon jest wakacyjną wizytówką miasta. Jest to spotkanie twórców rękodzieła i regionalnej kuchni w przestrzeni Rynku, położonego w sąsiedztwie zamku z jedną z najwspanialszych w Polsce kolekcji ikon. To także spotkanie kultur, w przeszłości wyrazistych, współistniejących w obrębie miasta i okolic. Dla współczesnych – przypomnienie, unaocznienie i cenna inspiracja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj