Na zakończenie sezonu PTTK „Osada Podróżnika”

Ostatnia niedziela to zakończeniu cyklu wakacyjnych wycieczek „W niedzielę za miasto z przewodnikiem PTTK”. Pogoda niestety nie dopisała i nastąpiła zmiana planów. Zamiast wędrówki po Bieszczadzie turyści wybrali się do Muzeum Przyrodniczo-Łowieckiego „Knieja” w Nowosiółkach, a następnie udali się na podsumowanie sezonu do „Osady Podróżnika” w Hoczwi.

Już od 16 lat – tradycyjnie w każdą niedzielę lipca i sierpnia odbywają się wycieczki za miasto z przewodnikiem PTTK. Przewodnicy z ramienia PTTK zachęcają do wspólnego wędrowania po pięknych, choć czasem nieodkrytych zakątkach naszego regionu. W tym roku odbyło się 11 wycieczek, dziewięć pieszych oraz dwie rowerowe. Turyści poznali okolica Turzańska i Kalnicy, Muczne, zwiedzili Przemyśl, poznali urokliwą gminę Zarszyn, wędrowali po najpiękniejszych zatokach Jeziora Solińskiego, w okolicach Łukowego, Pasma Bukowicy i w gminie Czarna.

Pierwszą wycieczkę rozpoczął, jak to bywa zwyczajowo w ostatnich latach Andrzej Organ. Przewodnik poprowadził grupę w okolice Turzańska i Kalnicy. Również w tym samym dniu odbyła się wycieczka rowerowa, którą poprowadził przewodnik Wiesław Sternik. Wraz z małżeńskim duetem przewodników Moniką oraz Arturem Kowalczyk grupa wybrała się do zagrody żubrów. Turyści weszli na 34-metrową wieżę widokową, skąd podziwiali rozciągającą się panoramę na całe Bieszczady. Jerzy Szlachcic zabrał wycieczkowiczów do arboretum w Bolestraszycach, turyści obejrzeli także imponujące ruiny Fortu XIII w Bolestraszycach, należącego do zewnętrznego pierścienia obronnego Twierdzy Przemyśl. Magiczne wzgórza Odrzechowej odkrył przed wszystkim Grzegorz Rabicki, który po raz pierwszy poprowadził grupę podczas niedzielnej wyprawy. Karolina Zuba wraz z Grzegorzem Surówką zabrali piechurów w najpiękniejsze zatoki Jeziora Solińskiego. Zaś Edward Szychowski wyruszył wraz z rowerzystami szlakiem łacińskich kościołów z listy UNESCO. Natomiast Grażyna Chytła ukazała grupie urokliwe zakątki nieistniejącej już dzisiaj wsi Choceń.

Jagoda Borek wraz z Andrzejem Pieszczochem również po raz pierwszy mieli okazję prowadzić niedzielną wycieczkę. Zabrali turystów w północno-wschodnią część Beskidu Niskiego, przez porośnięte wiekowymi drzewami Pasmo Bukowicy. Wraz z Mirosławem Sworstem grupa udała się na górskie przejście w paśmie Ostrego. Pośród nieistniejących już wsi bojkowskich wędrowcy podziwiali magiczne krajobrazy. Ostania niedziela nie była łaskawa. Kilkudniowe intensywne opady deszczu wymusiły zmianę planów. Urszula Wałachowska, która wraz z mężem Jakubem miała prowadzić ostatnią wycieczkę zabrała grupę do Muzeum Przyrodniczo-Łowieckiego „Knieja” w Nowosiółkach. Muzeum to jedna z najciekawszych ekspozycji przyrodniczo-łowieckich w Bieszczadach. W trzech salach prezentowane są: fauna i flora regionu, dzieje łowiectwa i leśnictwa opatrzone wspaniałymi eksponatami wraz z bogatą galerią zdjęć historycznych. O ciekawych, często nieznanych aspektach życia bieszczadzkich zwierząt, przyrody oraz łowiectwa opowiedział Jerzy Wałachowski.

W ostatnią niedzielę miała się odbyć również wycieczka rowerowa, którą miał poprowadzić Edward Szychowski, jednak ze względu na złą pogodę wycieczka nie doszła do skutku. Urszula oraz Jakub Wałachowscy powitali wszystkich ciepło w „Osadzie Podróżnika” w Hoczwi, gdzie odbyło się uroczyste zakończenie sezonu. W trakcie podsumowania całego cyklu Stanisław Sieradzki, prezes Zarządu Oddziału PTTK „Ziemia Sanocka” w Sanoku, Artur Kowalczyk, prezes Koła Przewodników oraz Janusz Kusiak, koordynator akcji z ramienia Zarządu oraz Biura Oddziału wręczyli nagrody dla osób, które uczestniczyły w największej liczbie wycieczek, podziękowania oraz dyplomy dla przewodników, bez których nie byłoby możliwe zorganizowanie niedzielnych wypraw, bowiem przewodnicy organizują rajdy społecznie, nie pobierając żadnego wynagrodzenia. Prowadza swoje wyprawy według autorskich programów.

We wszystkich niedzielnych wycieczkach pieszych wziął udział Marcin Guzik. Dominika Czerwińska, Krzysztof Krawczyk oraz Mariusz Rogowski wzięli udział w siedmiu, zaś po jednej mniej Andrzej Konopka, Ewa Piotrowska oraz Ewa Szwarczyk. Najstarszymi uczestnikami, którzy wybrali się na wycieczki byli: Andrzej Radwański – 77 lat oraz Maria Stachowicz lat 75. Oprócz seniorów w rajdach bierze udział sporo dzieci, które wraz z rodzicami okrywają ciekawe miejsca. Najmłodszymi uczestnikami tegorocznych wycieczek była Lucyna Aslin oraz Franciszek Listwoń – mieli zalewnie cztery latka. Sponsorem nagród był Oddział PTTK „Ziemia Sanocka” w Sanoku oraz Podkarpacki Fundusz Rozwoju, reprezentowany przez Krzysztofa Staszewskiego, prezesa. Za rok kolejna edycja niedzielnych wypraw, na która już wszyscy wypatrują z niecierpliwością.

dcz