Wojny domowe i inne strategie radzenia sobie ze stresem

 

3 września w BWA Galeria Sanocka odbył się  wernisaż prac Marii Piątek i Sabiny Twardowskiej „Wojny domowe i inne strategie radzenia sobie ze stresem”.

 

Maria Piątek to  malarka sięgająca w obrazach po znaki kultury masowej, które w swej praktyce malarskiej traktuje jako element pozwalający opisać mapę stanu własnej świadomości. Absolwentka ASP w Warszawie, doktorat w 2012 roku obroniła w Instytucie Sztuk Pięknych UJK w Kielcach, stopień doktora habilitowanego uzyskała w 2020 na Wydziale Sztuki UP w Krakowie. Obecnie pracuje na kierunku Grafika Społecznej Akademii Nauk w Warszawie, gdzie prowadzi pracownię malarstwa i rysunku, a także jest dziekanem Wydziału nauk Humanistycznych.

Sabina Twardowska to  malarka, graficzka, ilustratorka w swych pracach inspirująca się szeroko rozumianą pop kulturą, wobec zjawisk której często dystansuje się w ironiczny i niepozbawiony humoru sposób. Absolwentka ASP w Warszawie, doktorat w 2018 roku obroniła w Instytucie Sztuk Pięknych UJK w Kielcach. Obecnie pracuje na kierunku Grafika Społecznej Akademii Nauk w Warszawie, gdzie prowadzi dyplomującą pracownię ilustracji. Sabina pochodzi z Sanoka.

Ich wspólna wystawa jest debiutem, choć artystki z sobą często współpracują i realizowały razem wiele projektów, pracują na jednej uczelni i dopiero w Sanoku doczekały się wspólnej wystawy.

– Pochodzę z Sanoka i zawsze przyjeżdżam tu pełna radości i sentymentu. Mieszkałam tu od drugiego roku życia do końca liceum. Uwielbiam tu wracać i czuje się tutaj jak w domu. – zwierzyła nam się Sabina – W BWA już moje prace gościły, a teraz udało mi się znów tu wrócić, tym razem z pracami Marii, z którymi moje obrazy, uważam że świetnie korespondują.

– Bardzo chciałam mieć wystawę w sanockim BWA, od wielu osób słyszałam, ze jest tu swoisty, wspaniały klimat. Wnętrze galerii jest niespotykane i kolor ścian niesamowicie „wydobywa” obrazy. Obie jesteśmy dosyć energetyczne i agresywne, czerpiemy z tematów politycznych, feministycznych i współczesnej kultury audiowizualnej. Dużo czerpiemy również z popkultury. Mamy wiele  wspólnych wątków i cały czas ze sobą artystycznie rozmawiamy. Cieszę się z debiutu – wspólnej wystawy – dodała Maria.

„Prace Marii Piątek i Sabiny Twardowskiej to z jednej strony swego rodzaju dziennik rejestrujący wszystko, co wokół artystek dzieje się w obszarze ich prywatnego terytorium (pojętego dość szeroko), a z drugiej zaś ustawiczna, kompulsywna wręcz autoterapia stanowiąca odtrutkę na tą samą przetrawianą wciąż na nowo rzeczywistość. Powstające ciągi obrazów nie pozbawione są ironicznego komentarza, często zamieszczonego w obrębie pracy w postaci tekstów quasi reklamowych, a w istocie słodko gorzkich refleksji obu artystek.

 

W obu przypadkach prace poza narracyjnością przekazu oferują widzom niezwykłą feerię barw i form powodując, że odbiorca ma szansę w niemal bezpośredni sposób zetknąć się z żywiołową malarską energią. Kolor to, obok układających się w swoistą opowieść cytatów z rzeczywistości, najmocniej działający element prezentowanych obrazów.

Wojny ze światem rozgrywane w zaciszu domowym materializując się w formie obrazu stają się jedyną właściwą dla artystek strategią radzenia sobie z tego świata niedoskonałością i jednocześnie formą jego apoteozy – mimo wszystko.” /Maria Piątek/

wystawa trwa: do 01.10.2021

ew

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj