Prace konserwatorskie przy grobowcu rodziny Bratro

Prace konserwatorskie przy grobowcu rodziny Bratro

 

Z początkiem września 2021 r. rozpoczęły się prace restauratorskie i konserwatorskie przy grobowcu rodziny Bratro zlokalizowanym na cmentarzu komunalnym w Sanoku. Jest to grobowiec z końca XIX w.  Jeden z przedstawicieli rodziny Bratro – Adam Bratro – zginął bohaterską śmiercią pod Pułtuskiem w bitwie z bolszewikami w 1920 roku.

Odznaczono go za to pośmiertnie Orderem Virtuti Militari V klasy. Oprócz niego pozostali członkowie rodziny Bratrów także byli zaangażowani w walkę o niepodległość Polski. Poza Adamem w grobowcu o którym mowa, spoczywa jego brat, działacz niepodległościowy Tadeusz Bratro, legionista, poległy w 1916 roku w bitwie pod Kuklami.

Wpisanie grobowca rodziny Bratro do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski prowadzonego przez Instytut Pamięci Narodowej, pozwoliło na pozyskanie przez Gminę Miasta Sanoka środków z IPN na prace restauratorskie i konserwatorskie przy grobowcu i jego bezpośrednim sąsiedztwie. Wykonanie wszystkich zaplanowanych prac pozwoli na likwidację przyczyn zniszczeń, zahamowanie dalszej degradacji obiektu, wzmocnienie i ustabilizowanie mineralnego oraz metalowego podłoża. Dzięki wykonanym pracom grobowiec odzyska swoje pierwotne walory estetyczne, użytkowe i ekspozycyjne. Prace przy grobowcu potrwają do końca września 2021 r. Całkowita wartość zadania to niemal 51 tys. zł, z czego 35 704,92 zł stanowi dotacja ze środków Instytutu Pamięci Narodowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj