Synagoga z Połańca w sanockim skansenie
Dziś ważny dzień: w Muzeum Budownictwa Ludowego uroczyście otwarto pieczołowicie rekonstruowaną synagogę z Połańca. Fragmenty Tory, ocalonej z ognia i przez lata przechowywanej w rodzinnym prywatnym archiwum w Połańcu, które znalazły swoje miejsce w zrekonstruowanej synagodze, to symbol, który najlepiej obrazuje, jak ważny to obiekt i jak wielką stanowi wartość.
Jerzy Ginalski dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego i gospodarz uroczystości dziękował współpracownikom, badaczom, sympatykom – wszystkim, którzy zaoferowali wsparcie przy powstawaniu realizowanego przez kilka lat projektu.
Nad odtworzeniem polichromii sali modlitewnej pracowali Krystyna i Łukasz Stawowiakowie z Krakowa. Nieocenioną pomoc Muzeum otrzymało od dr. Jacka Proszyka, specjalizującego się m.in. w historii Żydów. Dzięki niezwykłemu zbiegowi okoliczności dotrwał do naszych czasów obiekt najświętszy: fragmenty zwoju Tory z Połańca, które noszą ślady ognia.
Ekspozycję judaików opracowała kustosz Renata Kinga Jara – dziś odznaczona Srebrnym Medalem za Wieloletnią Służbę.
Muzeum Budownictwa Ludowego wzbogaciło się o nowy, imponujący obiekt, który wzbudza zainteresowanie badaczy kultury żydowskiej i który – jesteśmy o tym przekonani – będzie odwiedzany przez rekordową liczbę turystów.
Nie po raz pierwszy przekonujemy się, że dzięki pracy dyrektora Jerzego Ginalskiego Sanok staje się wyrazistym, jasnym punktem na polskiej i europejskiej mapie wybitnych osiągnięć muzealnictwa.
Ostatnie komentarze