„Bądź świadoma i zdrowa” - akcja świadomościowa raka piersi za nami

„Bądź świadoma i zdrowa” – akcja świadomościowa raka piersi za nami

W październiku obchodzony jest miesiąc świadomości profilaktyki raka piersi. Z tej okazji 9 października w Szpitalu Specjalistycznym w Brzozowie – Podkarpackim Ośrodku Onkologicznym odbyła się akcja świadomościowa profilaktyki raka piersi „Bądź świadoma i zdrowa”. Akcję koordynowało sanockie Stowarzyszenie Sanitas.

 

„Bądź świadoma i zdrowa” - akcja świadomościowa raka piersi za namiW ramach wydarzenia obyły się prelekcje oraz bezpłatne konsultacje i badania. Z oferty badań skorzystało ponad 70 pacjentek, połowa z nich to sanoczanki. Przybyłe panie skorzystały z konsultacji, badań palpacyjnych, badań USG oraz badań mammograficznych. Kilka z nich skierowano na dodatkowe, szczegółowe badania.

 

„Bądź świadoma i zdrowa” - akcja świadomościowa raka piersi za namiOprócz badań, wszyscy chętni mogli wziąć udział w prelekcjach. Lekarz Józef Gancarz – specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej wygłosił referat na  temat „Zachorowalność, profilaktyka i diagnostyka raka piersi”. Szczególny nacisk położył na to kiedy i jakie badania wykonywać, aby osiągnąć jak najlepszą skuteczność. Dr n. med. Mariusz Wesecki – specjalista chirurgii onkologicznej omówił i  zreferował współczesne metody leczenia chirurgicznego raka piersi – efekty kosmetyczne. Lekarz  Joanna Kiszka – specjalista onkologii klinicznej oraz lek. Aleksander Bożek –  specjalista radioterapii opowiedzieli o chemioterapii i radioterapii w leczeniu raka piersi.

 

„Bądź świadoma i zdrowa” - akcja świadomościowa raka piersi za namiOdbyły się również warsztaty „Pierwsza pomoc w warunkach domowych – uratuj najbliższych i nie tylko”.  Warsztaty poprowadził Grzegorz Pietryka – specjalista pielęgniarstwa ratunkowego. Chętne panie ćwiczyły pierwszą pomoc na fantomie.

Badania przybyłych pań  przeprowadzili:

– lek. med. Józef Gancarz Kierownik, koordynator merytoryczny BCU

– lek. med. Damian Kazalski specjalista radioterapii onkologicznej, Z-za kierownika Zakładu Brachyterapi

– lek. med. Aleksander Najbar  specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej

– dr n. med. Mariusz Wesecki specjalista chirurgii ogólnej, specjalista chirurgii onkologicznej

– lek. med. Aleksander Bożek specjalista radioterapii onkologicznej

– lek. med. Grzegorz Stolarz specjalista chirurgii ogólnej, specjalista chirurgii onkologicznej Ordynator Oddziału

– lek. med. Joanna Kiszka specjalista onkologii klinicznej

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj