Zielony Ponton – sanockie spływy pontonowe to Najlepszy Produkt Turystyczny Podkarpacia

W numerze 39 Tygodnika Sanockiego podaliśmy miłą informację, że sanockie spływy pontonowe (Zielonym Pontonem) zwyciężyły w konkursie na „Najlepszy Produkt Turystyczny Podkarpacia”. Spływ pontonem z Sanoka do Dębnej uzyskał najlepsze noty od jury za atrakcyjność, bezpieczeństwo i znakomitą organizację. Pomysłodawcę wodnych wycieczek, Pawła Wójcika,  zaprosiliśmy na rozmowę.

– Kiedy zrodził się pomysł na regularne spływy.

– Pływamy od 2013 roku i nagroda jest nas bardzo ważnym wyróżnieniem. Spływy rzeczne stały się praktycznie trzecią najbardziej rozpoznawalną atrakcją Sanoka. Dwie pierwsze to oczywiście Muzeum Budownictwa Ludowego i Muzeum Historyczne z ekspozycją Beksińskiego. Szacujemy że ilość osób , które przyjechało do Sanoka , ze względu na możliwość spłynięcia Sanem to około  około 30 tys. Mają do wyboru spływy kajakowe i pontonowe, z czego zdecydowana większość wybiera łatwiejsze w obsłudze pontony.  Z naszych usług skorzystało 17 tys. turystów.

– To rzeczywiście sporo, co powoduje, że spływ pontonem stał się tak popularny?

– Po pierwsze bezpieczeństwo. Ponton jest bezpieczniejszy i łatwiejszy w obsłudze niż  kajak i nie trzeba mieć praktycznie żadnego doświadczenia by nim płynąć. Staramy się turystom zapewnić  bezpieczeństwo, tak aby  skupili się na relaksie i przyjemności z tej formy podróży i wypoczynku. Pływając od lat wypracowaliśmy najbardziej zaawansowane procedury bezpieczeństwa w Bieszczadach. Przez wejściem do pontonu wszyscy mają kilkunastominutowe szkole. Co może się wydarzyć, jak się zachować w nietypowych sytuacjach. Taka wiedza sprawia, że turyści czują się komfortowo. Spływ pontonowy, jeszcze raz podkreślę – to bezpieczna przygoda dla całej rodziny. Często spływają rodziny nawet z niemowlętami.  Wybraliśmy dla  dla nich wyjątkowy odcinek rzeki, na którym płynie się przyjemnie i bezpiecznie, a woda utrzymuje się na odpowiednim poziomie także w miesiącach wakacyjnych. Spływy odbywają się na wysokiej jakości pontonach. Pontony są bardzo bezpieczne, uczestnicy zostają wyposażeni w kamizelki asekuracyjne, pagaje oraz worek wodoszczelny. Pełna niezależność, wspaniała zabawa i namacalny kontakt z naturą w gronie najbliższych.

– Ile trwa spływ?

– 2 – 2,5 godziny. Uważam, że jest to optymalny czas na zrelaksowanie się, nacieszenie pięknymi widokami i zaplanowanie następnej atrakcji. Wspieramy się razem z Muzeum Budownictwa Ludowego, Muzeum Historycznym, Pijalnią Czekolady, Proziakownią i Chatą Starych Znajomych. Nasi turyści dostają w pakiecie z biletem na wycieczkę, zniżki do wspomnianych muzeów i lokali. Dzięki takiemu pakietowi dłużej zostają w Sanoku i mają możliwość zwiedzania ciekawych miejsc w mniejszych cenach. Spływ pontonowy Sanem to doskonałe uzupełnienie pełnej wrażeń wycieczki w Bieszczady. Ta aktywna forma wypoczynku to relaks doskonały. Wybierając Bieszczady jako region odpoczynku warto urozmaicić sobie pobyt i skorzystać z atrakcji, dzięki której odpoczniemy od miejsc masowo odwiedzanych przez turystów

-Od kiedy trwa sezon?

– 2021 rok zaczęliśmy już w lutym. Było słonecznie i ciepło. Zasada jest taka, że temperatura powinna przekraczać 10 stopni, by spływ był komfortowy. Oprócz spływu na trasie Sanok – Dębna, który organizujemy przez cały sezon, aż do listopada, polecamy spływ górnym Sanem oraz Osławą. Ta oferta to najbardziej wymagające spływy w Bieszczadach, niestety dostępna kilka razy w roku, ze względu na stan wody. Taki spływ organizujemy w miesiącach – marzec, kwiecień bądź maj. To jedyny moment kiedy nurt będzie szybszy, napotkamy kaskady i zobaczymy zwykle nieosiągalne widoki, a te zapierają dech w piersiach i należą do jednych z najpiękniejszych jeśli chodzi o proponowane przez nas trasy. Te spływy należą do wymagających, głównie ze względu na ich długość, czas spędzony na wodzie i temperaturę.  Dystans jaki musimy przepłynąć to ok. 30 km.  i zajmuje to od. 4 do 5 godzin. Turyści muszą być  ubrani w specjalne kombinezony piankowe, które uchronią przed zimnem. Poza tym, mimo nurtu i kaskad na naszych pontonach jest całkowicie bezpiecznie, nie ma możliwości abyśmy z nich wypadli. Ze względu na tak długą wyprawę, zatrzymujemy się, palimy ognisko i pieczemy kiełbaski lub gotujemy gulasz.

– Jako przedsiębiorca, napotykasz jakieś trudności?

– Przydałaby się infrastruktura pod ten rodzaj spędzania czasu. Zainwestowaliśmy blisko 50 tyś, by wybudować bezpieczną przystań  w Debnej i w Sanoku, oraz miejsce rekreacyjne dla turystów w Dębnej oczekujących na powrót do Sanoka. Warto tu dodać fakt, że najczęstsze drobne wypadki przy takiej turystyce zdarzają się najczęściej przy wchodzeniu lub wychodzeniu z pontonu. Stabilna bezpieczna przystań jest bardzo potrzebna. Choć zrobiliśmy duży krok w tamtym roku budując przystanie, kwestii infrastruktury jeszcze dużo jest do zrobienia, choćby droga dojściowa nad rzekę, parking, czy wiaty dla turystów.  Mamy nadzieje że wkrótce San i spływy będą ważną wizytówką dla Sanoka.

 

Rozmawiała Edyta Wilk

Zielony Ponton – czyli spływy pontonowe Sanem, został najlepiej ocenionym Produktem Turystycznym Podkarpacia 2021 i powalczy o certyfikat internautów z innymi atrakcjami z całej Polski. 
Liczy się każdy głos, który można oddawać od wczoraj do 3 listopada. Możecie oddać jeden głos na 24 godziny.
Zagłosować można tutaj: https://bit.ly/3BYApOI