Obchody Święta Niepodległości – fotorelacja

Biało-czerwone sercaNarodowe Święto Niepodległości to święto wyjątkowe. 11 listopada to dzień w którym upamiętniamy odzyskania niepodległości przez Polskę. W całym kraju odbyły się huczne parady, biało-czerwone marsze, biegi niepodległościowe, patriotyczne koncerty. Polacy chętnie wychodzą z domów, aby uczcić ten dzień i cieszyć się wolnością, którą Polska odzyskała 103 lata temu.

 

W Sanoku obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się tradycyjnie mszą św. w intencji ojczyzny w kościele pw. Przemienienia Pańskiego. Po uroczystej liturgii przy Krzyżu na kościele farnym w imieniu mieszkańców wieniec złożył Tomasz Matuszewski, burmistrz Sanoka.  Kolumna marszowa zatrzymała się przy pomniku Tadeusza Kościuszki, gdzie władze miasta również złożyły wieniec. Wszyscy zgromadzeni przemaszerowali w uroczystym i biało-czerwonym pochodzie ulicami miasta na Cmentarz Centralny gdzie przy pomniku w kwaterze Żołnierzy Wojska Polskiego oddano hołd pamięci tych, którzy walczyli o wolną Polskę. Wojskową oprawę uroczystości miejskich zapewnił 35. Batalion Lekkiej Piechoty z Sanoka. Wiązanki kwiatów pod pomnikiem składały delegacje samorządowców, europosłów, kombatantów, służb mundurowych, partii politycznych, stowarzyszeń i instytucji oświatowych.

Biało-czerwone serca– Dokładnie 103 lata temu, 11 listopada 1918 roku, Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu – słynnemu już wtedy działaczowi niepodległościowemu, który powrócił z niewoli w Magdeburgu. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni. Kończyła się I wojna światowa, a Polska po 123 latach uzyskała status niepodległego państwa – powiedział w swoim przemówieniu Tomasz Matuszewski, burmistrz Sanoka.

Burmistrz podkreślił, że okres niewoli nauczył Polaków pielęgnowania tradycji, kultury, języka i historii. Szacunek do zasłużonych osób oraz zdarzeń, które przez wieki umacniały naszą państwowość, zachowujemy do dziś. Sanoczanie, w dzień Święta Niepodległości, składają hołd pamięci Tadeusza Kościuszki, wybitnego żołnierza i stratega, cenionego na całym świecie, którego pomnik jest tak charakterystycznym akcentem w przestrzeni sanockiego Śródmieścia.

– Składając kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, wspominamy także osoby związane rodzinnie z naszym miastem i regionem, a których biografie wpisują się w wielkie wydarzenia historyczne. Wielu z nich spoczywa tutaj – na sanockim Cmentarzu Centralnym. Są wśród nich żołnierze obu światowych wojen. W Kwaterze Wojska Polskiego znajdują się 54 mogiły żołnierzy i oficerów Wojska Polskiego poległych w walkach o wyzwolenie Polski u progu niepodległości, na tym cmentarzu są także mogiły powstańców  warszawskich i Honorowych Obywateli Sanoka – kontynuował.

Rocznica odzyskania niepodległości to także okazja do refleksji nad patriotyzmem rozumianym jako wysiłek na rzecz wspólnego dobra. Po odzyskaniu państwa Polacy koncentrowali się na tworzeniu ośrodków wspomagających jego rozwój gospodarczy.  11 listopada to święto radosne, ponieważ wolność, o którą walczyło tak wielu Polaków, jest wartością dla każdego narodu najcenniejszą. Papież święty Jan Paweł II powtarzał, że wolność jest ludziom zadana. Co to oznacza? Że każdy z nas powinien odrabiać lekcję wolności  codziennie, troszcząc się o rodzinę, by stworzyć przestrzeń dla wychowania nowych pokoleń. Wyrażamy troskę o wolność, dbając o to, by nasze słowa, zwłaszcza wypowiadane w przestrzeni publicznej, niosły  prawdę i były wolne od nienawiści. W wymiarze społecznym zdobywanie wolności jest troską o społeczną sprawiedliwość, w Polsce dumnie nazywaną solidarnością. Wolność to także szacunek dla pracy, która jest fundamentem funkcjonowania  społeczeństw. Burmistrz odniósł się również do sytuacji, która obecnie panuje za naszą wschodnią granicą.

– Świętując dzisiaj rocznicę odzyskania niepodległości, z niepokojem śledzimy sytuację za naszą wschodnią granicą. Patrzymy na tragiczny spektakl, który nie tylko wystawia na próbę nasze człowieczeństwo, ale też każe z trwogą myśleć o potencjalnej eskalacji konfliktu. Mamy do czynienia z okrutnym terroryzmem politycznym i z kryzysem humanitarnym jednocześnie. Podobnie jak wielu Polaków, zadajemy sobie pytanie, na ile jest zagrożone nasze bezpieczeństwo – powiedział.  – Niech ten szczególny dzień, upamiętniający wydarzenie sprzed stu trzech lat, będzie dla nas dniem refleksji – nie tylko nad historią, ale też nad naszą współczesnością i przyszłością. Mamy wolność, wywalczoną i okupioną wieloma istnieniami ludzkimi. Bohaterom składamy hołd i wyrażamy wdzięczność za ich poświecenie. Jednak popatrzmy dziś na naszą historię nie tylko tak, jak patrzy się w przeszłość, lecz jak na żywą kartę czytaną dla czerpania nauki, i pamiętajmy o tym, że wolność – w każdym wymiarze, zarówno politycznym, jak też ludzkim, indywidualnym – jest nam dana i zadana jednocześnie”- zakończył burmistrz Matuszewski.

11 listopada wszędzie powiewają biało-czerwone flagi, w wielu szkołach 10 listopada punktualnie o 11.11 odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego” – podobnie było w niektórych insynuacjach. Wiele osób włączyło się w akcję „Niepodległa do Hymnu” – 11 listopada w samo południe odśpiewano „Mazurka” na szlakach górskich, nad morzem, w małych i dużych miastach, na wioskach. W Sanoku obchodom towarzyszyły  liczne wykłady, konkursy  oraz koncerty. 10 listopada w Sali Gobelinowej Muzeum Historycznego odbył się wykład dr hab. Krzysztofa Kaczmarskiego „Armia Polska we Francji 1917-1919.” 7 listopada natomiast koncert zespołu SOUL w Auli Centrum Sportowo-Dydaktycznego Uczelni Państwowej w Sanoku. Stanowił on  finał projektu „To jest moja Matka, ta Ojczyzna”. Zespół SOUL wystąpił z zespołem instrumentalnym złożonym  z muzyków Filharmonii Podkarpackiej pod dyrekcją Moniki Brewczak. Patronat Narodowy nad koncertem sprawował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.   

11 listopada w sanockiej Farze odbędzie się koncert patriotyczny. Wystąpią zespoły: Soul, Souliki oraz chór Sonores, którymi kieruje dr Monika Brewczak.

dcz