Nowa sala chemioterapii dziennej dla kobiet w Brzozowie

Nowa sala chemioterapii dziennej dla kobiet w Brzozowie

Na Oddziale Dziennym Chemioterapii Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego w Brzozowie powstała nowa, kameralna, przyjazna sala do chemioterapii. Dedykowana jest pacjentkom z rakiem piersi. Sala jest uzupełnieniem działań Breast Cancer Unit.

Przypomnijmy – Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Piersi Breast Cancer Unit (BCU) jest zespołem pracowni i poradni specjalistycznych, zajmujących się szybką, kompleksową diagnostyka chorób piersi oraz wielospecjalistycznym, skoordynowanym leczeniem nowotworów złośliwych piersi jak i zmian łagodnych, także profilaktyką i monitorowaniem pacjentek po przebytym leczeniu. Celem BCU jest maksymalne skrócenie czasu oczekiwania pacjentki na pierwsza wizytę (do 5 dni) jak i czasu od zgłoszenia do poradni, do postawienia ostatecznego rozpoznania (do 14d ni) oraz włączenia leczenia.

Nowa sala chemioterapii dziennej dla kobiet w BrzozowieCieszymy się, że Sanitas mógł zaangażować się ten projekt. Każda inicjatywa za którą kryją się lepsze i godne warunki leczenia chorych na raka warta jest wsparcia, zwłaszcza, że współpraca z POO w Brzozowie od lat świetnie się układa – relacjonuje oddanie sali prezes Stowarzyszenia Sanitas Anna Nowakowska.

– Nie tylko wygląd tej sali bardziej przyjazny i miły wpływa na kobiety ale pełni rolę również jako grupa wsparcia. Pacjentki ze sobą rozmawiają, wymieniają doświadczenia i wspierają się wzajemnie. – mówi Jolanta Sawicka, Koordynator Oddziału Dziennej Chemioterapii.

– Kobietą się jest pomimo choroby-to integralna część każdej z nas. W trakcie leczenia wielokrotnie zapominamy o tym ważnym aspekcie, a przecież atrakcyjność to nie tylko kwestia wizualna a przede wszystkim nasze wewnętrzne zasoby, które przyczyniają się do odbierania codzienności jako nadziei, empatii, potrzeby rozmowy, czy realizowania swoich celów – dodaje Kinga Midzio – Józefaciuk, psycholog.

Podczas jednej chemioterapii pacjentka spędza w sali średnio 4 godziny.

– Te kolory, świecące niebo, sprawia że odpoczywamy. Przy naszej chorobie jest to niezmiernie ważne abyśmy zapomniały, zrelaksowały się. Żebyśmy mogły tutaj sobą przebywać, podzielić się wrażeniami. Czasami też takimi intymnymi tematami, o które czasami wstydzimy się zapytać.  – mówi jedna z pacjentek. 

– Taka sala dla każdej kobiety myślę że ma duże znaczenie. Jest to komfortowa sytuacja. Jest to mniejsza sala, nas jest mniej. Czujemy się tutaj nieraz jak w rodzinie i to jest bardzo istotne. Oby takich sal było więcej – dodaje inna pacjentka

70% pacjentek na Oddziale Dziennym Chemioterapii Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego w Brzozowie stanowią mieszkanki Sanoka. Jak nam zdradzono, pacjentki które są zachwycone salą nazwały ją salą „szczypiorkową”. 
Czyżby przez dekoracyjną trawę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj