Mojość Poety. W 73. rocznicę urodzin Janusza Szubera

Mojość Poety. W 74. rocznicę urodzin Janusza Szubera

Nowy tom wierszy Janusza Szubera. Postawa przyjęta w wyborzeJanusz Szuber urodził się 10 grudnia 1947 roku. W rocznicę urodzin poety w auli Państwowej Szkoły Muzycznej dwoje młodych recytatorów czytało fragmenty „Mojości” – poetyckiej opowieści o miejscu, które nadaje życiu sens.

„Coś się kończy, nowe się zaczyna:/ moje „było” wraca znowu w „jest”./ Z nimi, ze mną, który o nich opowiadam” – napisał Janusz Szuber w wierszu „Narracje”, zamieszczonym na początku „Mojości”.

Czym jest „mojość”? Przestrzenią, w której żyjemy i którą wybrali do życia nasi przodkowie. Janusz Szuber wypełnia tę przestrzeń wspomnieniami i zasłyszanymi opowieściami, zaludnia ją, przywołuje postaci z dawno minionych lat. „Mojość” to historia miejsca, dzieje rodziny, zdarzenia dramatyczne i wesołe anegdoty. To także język – narzędzie, bez którego nie można by było „mojości” wysłowić i zdefiniować.

Janusz Szuber wrósł w Sanok – swoją biografią i swoją poezją. Definiując „mojość”, pisał o mieście, które z roku na rok było „coraz bardziej jego”.

W 74. rocznicę urodzin Janusza Szubera młodzi recytatorzy ze „Sceny Słowa” Jasielskiego Domu Kultury czytali fragmenty prozy poetyckiej, wydanej po raz pierwszy w 2005 roku, zatytułowanej „Mojość”. Oprawę muzyczną przygotowali Marta Bartkowska i Maciej Harna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj