Usługi zarządzania funduszami inwestycyjnymi, a podatek VAT- konsultacje Ministerstwa Finansów

W drugiej połowie marca zakończone zostały konsultacje Ministerstwa Finansów w sprawie interpretacji pojęcia usług zarządzania funduszami inwestycyjnymi dla celów podatku VAT.

W zawiązku z wątpliwościami dotyczącymi interpretacji pojęcia usług zarządzania funduszami inwestycyjnymi Ministerstwo Finansów zdecydowało o przeprowadzeniu w tej sprawie konsultacji. Ich przedmiotem była przede wszystkim kwestia stosowania zwolnienia z podatku VAT usług zarządzania funduszami w odniesieniu do art. 43 ust. 1 pkt 12 lit. a i b ustawy o VAT. Zagadnienie to ma szczególnie duże znaczenie dla towarzystw funduszy inwestycyjnych, zagranicznych podmiotów zajmujących się świadczeniem usług analizy lub doradztwa ekonomicznego na rzecz podmiotów działających w naszym kraju, a także polskich podmiotów świadczących usługi na rzecz TFI i funduszy zlokalizowanych zarówno w kraju, jak i za granicą.

Celem konsultacji było zebranie opinii i komentarzy przedsiębiorców działających w branży funduszy inwestycyjnych dotyczących praktycznych aspektów zarządzania nimi, które mają istotne znaczenia dla opodatkowania VAT. W szczególności ministerstwo Finansów chciało ustalić:

  • jaki dokładnie zakres czynności kryje się pod pojęciem „zarządzanie funduszami”,

  • jakie czynności są wykonywane w procesie zarządzania funduszami inwestycyjnymi,

  • w jaki sposób usługi zarządzania funduszami są nabywane,

  • jakie relacje biznesowo-prawne łączą podmioty zaangażowane w zaradzanie funduszami,

  • jakie czynności wspierające wykonywane są przez podmioty trzecie w procesie obsługi funduszy.

Konsultacje w sprawie zarządzania funduszami pozwolą na wydanie interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych, które ujednolicą kwestię stosowania zwolnień z VAT przez podmioty świadczące usługi zarządzania funduszami.

Zapraszamy do współpracy mikro, małe, średnie i duże firmy. Na rynku usług księgowych działamy już od ponad 10 lat. Dysponujemy wykwalifikowanym zespołem zaangażowanych w swoją pracę osób, które zawsze chętnie odpowiadają na wszystkie pytania naszych klientów. W razie potrzeby służymy też radą. Więcej informacji o biurze rachunkowym Efekta znajdziecie a naszej stronie http://efekta.waw.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj