Zmarł druh Stefan Tarapacki

Druh Stefan Tarapacki odszedł do Domu Pana 3 stycznia 2022 roku 

Dh Stefan Tarapacki urodził się 4 grudnia 1933 r. w Sanoku, tu uczęszczał do szkoły, pracował i założył rodzinę z p. Jadwigą, z którą doczekali się dwóch synów, Piotra i Pawła oraz kilkoro wnucząt, którymi często się chwalił.

Rodzinie składamy szczere wyrazy żalu i współczucia!

Mały Stefan, mając kilka lat doświadcza wybuch II. wojny światowej, którą przeżył w Sanoku. Czasem wracał do tamtych czasów i wspominał o codziennych niebezpieczeństwach, o trudnościach życia pod okupacją, o braku wszystkiego, w tym i jedzenia. Niemcy zajęli Dom Sokoła, w którym prowadzili również kuchnię i mały Stefan z kolegą zakradali się tam aby zdobyć kilka ziemniaków lub np. zabierali grubsze obierki z ziemniaków, które im ktoś przychylny specjalnie wyrzucił.

Tuż po wojnie rozpoczął swoją długoletnią przygodę ze sportem, biorąc udział w treningach piłki nożnej, a następnie w pierwszym meczu w 1946 r. Gwardia Sanok – Lesko.
Później był zawodnikiem Sanoczanki, Stali, Unii i Górnika, a w czasie służby wojskowej grał w Przemyślu i Koszalinie. Został powołany do wojskowej reprezentacji Polski w piłce nożnej na mecz z kadrą ZSRR.

Po studiach rozpoczął przygodę z hokejem sanockim, był jednym z inicjatorów tej dyscypliny w Sanoku, zajmował się przygotowywaniem lodowiska naturalnego. Był bardzo skutecznym napastnikiem Sanoczanki (przełom lat 50 i 60), następnie występował w Stali Sanok oraz Czuwaju Przemyśl. Prowadził zespół juniorów Stali, wychował wielu zawodników hokeja.

Pierwsze treningi w tenisie ziemnym rozpoczynał na kortach „Sokoła” tuż przy Domu Sokoła. W Sanoku był jeszcze kort prywatny koło domu rodzinnego Beksińskich.
Wieku 25 lat, miejsce hokeja w jego życiu zajął tenis ziemny. Występował w Sanoczance, następnie Stali Sanok, zdobywając wiele miejsc na podium, w tym indywidualne mistrzostwo okręgu. Miał wiele sukcesów w grze mieszanej, a także w deblu m.in. ze śp. dh. Eugeniuszem Czerepaniakiem.

Został również członkiem Zarządu powołanego w 1984 r. Okręgowego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego w Sanoku. Przez wiele lat pracował w SZGNiG na stanowisku kierowniczym działu socjalnego.

W latach 80. rozpoczął przygodę z tenisem z kategorii Weteranów.
Brał udział w bardzo wielu turniejach rangi europejskiej i światowej w Polsce, Niemczech, Austrii, Turcji i wielu innych krajach, o czym świadczą Jego liczne dyplomy, medale, puchary, artykuły prasowe.

Często, na zebraniach sokolich opowiadał nam o wyjazdach na turnieje, o zdobywanych trofeach, o pracy trenerskiej z młodzieżą w Polsce i w Niemczech, o kortach, oraz o rywalizacji z już wspomnianym śp. dh. Eugeniuszem Czerepaniakiem, z którym bardzo się przyjaźnili, razem wygrywali debla, ale często różnili się w dyskusji, a szczególnie po finale singla, ponieważ zawsze jeden musiał przegrać.

Dh Stefan Tarapacki jako polski sportowiec, piłkarz, hokeista, tenisista, trener i działacz sportowy zapracował sobie na nazwanie Go „najwszechstronniejszym sportowcem sanockiego sportu”.

Wraz z dh. Stefanem, Zarząd spędził wiele godzin w okresie, kiedy walczyliśmy o odzyskanie nieruchomości „Sokoła”, które zostały bezprawnie odebrane Towarzystwu przez władze PRL w 1946 r. Dom Sokoła odzyskaliśmy dopiero w 2010 r.

Jego marzeniem było przystosowanie konstrukcji zadaszenia, które usytuowane było na byłym boisku sportowym „Sokoła”, a później „Torsanie”, na zamkniętą halę dostosowaną do prowadzenia treningów specjalistycznych dla uczniów szkół podstawowych, którzy byli by dowożeni na zajęcia trwające 2 h/tyg. Chciał wykorzystać doświadczenia nabyte w czasie pracy z dziećmi w Niemczech. Mimo wielu Jego starań i naszej pomocy, plan nie doczekał się realizacji.

Przez wiele lat pełnił zaszczytną funkcję naczelnika szkolenia sokolego (2008-2012), a następnie członka Sądu Honorowego (2012-2015).

W 2012 r. odbieraliśmy obydwaj rzeźbę sokoła wykonaną w gipsie od śp. dr. Krzysztofa Woźniaka, a którą po wykonaniu w żywicy, wystawiliśmy na dach Domu Sokoła.
Dh Stefan został wyróżniony wieloma odznaczeniami, w tym sokolimi:
– tytułem: Honorowy Członek TG „Sokół” w Sanoku,
– Honorową Złotą Odznaką „SOKÓŁ” SANOK – 2017.

Spędził razem z Zarządem wiele godzin, odbyliśmy wiele dyskusji, przygotowaliśmy wiele imprez i zawodów, a dzisiaj my Sokoli idziemy z Tobą w ostatnią Twoją drogę z naszym sokolim Sztandarem.
Wspierałeś nasze działania dotyczące podtrzymywania i rozwijania świadomości Narodowej oraz wychowania patriotycznego.

Będziemy Cię pamiętać jako wielkiego sanockiego sportowca,
który kochał naszą piękną, umęczoną Ojczyznę.

Żegnaj Druhu!Niech Cię Pan przyjmie do swoich zastępów!
Czołem!

Bronisław Kielar

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 3 stycznia 2022 r. zmarł w wieku 88 lat nasz przyjaciel
Dh Stefan Tarapacki, członek TG „Sokół” w Sanoku.

Msza św. pogrzebowa odbędzie się w piątek, 7 stycznia 2022 r. o godz. 1200, na sanockim Cmentarzu przy ul. Matejki. Zawiadamiają w żalu Druhny i Druhowie TG „Sokół” w Sanoku

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj