Akcesoria do akwarium morskiego – w co trzeba się zaopatrzyć?
Każde hobby wymaga zestawu akcesoriów. Akwarystyka morska nie jest tutaj wyjątkiem. Mają swoje różne zastosowania i potrzeby posiadania. Jedne są niezbędne, choć bez ich części damy sobie radę. Wiele z nich znacznie upraszcza opiekę nad akwarium morskim. Dużo zależy od hodowanych zwierząt, jeżeli planujemy hodowle tylko ryb to nie potrzebujemy narzędzi do pielęgnacji koralowców, utrzymując same koralowce nie kupujemy akcesoriów dla ryb.
Zestaw do akwarium morskiego
Sklepy akwarystyczne wychodzą naprzeciw potrzebom klientów i proponują gotowe zestawy z niezbędnym sprzętem do akwarium morskiego. Gotowe zestawy mogą zawierać: akwarium, pokrywę, filtr, oświetlenie, grzałkę, podkładkę, szafkę. Większość producentów daje nam wybór pomiędzy kompletnym zestawem, gotowym do użycia, a takim, który możemy dowolnie doposażyć. Zaletą takich zestawów jest na pewno cena. Większość elementów wyposażenia kupowanych pojedynczo jest znacznie droższa. Dodatkowo sprzęt został skonfigurowany przez specjalistów, a akwarium możemy uruchomić zaraz po odebraniu paczki.
Zbiornik na wodę
Wszystko zaczyna się do wyboru akwarium. Na początek musimy określić ilość miejsca, jakie możemy poświęcić, na ustawienie zbiornika wraz z osprzętem. Najczęściej akwaria morskie produkowane są z dwóch rodzajów szkła: float i optiwhite. Pierwsze to znane na co dzień szkło, stosowane głównie w oknach, witrynach, gablotach. Nasz wzrok jest do niego przyzwyczajony i nie widzimy, że delikatnie przekłamuje kolory. Akwaria wykonane z bezbarwnego szkła optiwhite cechuje niespotykana estetyka, która idealnie odwzorowuje kolory i głębię. Akwaria na wymiar mogą być zbudowane z dowolnego rodzaju szkła, mieć wybrany kolor silikonu i zostać ozdobione efektownym szlifem.
Filtr, termometr, grzałka
Jeśli zdecydujemy się na zakup wszystkich części poza zestawem, należy pamiętać, ze najważniejszymi elementami każdego akwarium są filtr, termometr oraz grzałka do podgrzewania wody. Filtr RO, czyli odwróconej osomozy bardzo dokładnie filtruje wodę kranową, pozbawiając ją większości bakterii, wirusów, metali ciężkich i zanieczyszczeń. Tak wyjałowiona woda połączona z solą morską da nam wodę, którą bezpiecznie możemy zalewać nasz zbiornik. Odpowiednią temperaturę wody zapewnia grzałka regulowana za pomocą termostatu. Temperatura wody w akwarium morskim powinna oscylować w granicach 24-26 stopni Celsjusza. Akwaryści często decydują się na instalacje chłodziarki, która nie dopuszcza do przegrzania wody w upalne dni.
Ostatnie komentarze