Ile kosztuje wykończenie mieszkania w 2022 roku? Jak tanio wykończyć mieszkanie?

Wykończenie mieszkania to już ostatni etap jego budowy. Często zaczyna wtedy brakować finansów, które szybko znikają z powodu nagle pojawiających się problemów i ukrytych kosztów. Z drugiej strony, pędząca inflacja powoduje, że koszty podstawowych usług budowlanych z roku na rok rosną. Jak dużo może kosztować wykończenie mieszkania w przyszłym roku?

Zostawić wykończenie deweloperowi czy zająć się tym samemu?

Niemal co piąte sprzedane mieszkanie jest wykończone przez dewelopera. Oznacza to, że aż 80% nowych właścicieli stara się je wykończyć samodzielnie. Kupują oni mieszkanie, w którym jest już betonowa wylewka na podłodze, a ściany są wygładzone. Wykonane są już wszystkie potrzebne instalacje, założone okna i parapety. Jednak cała reszta jest do zrobienia.

Materiały budowlane coraz droższe

W marcu ceny 95% materiałów budowlanych wzrosły średnio o kilka procent. Kolejne dane porównawcze będą dostępne dopiero za pół roku, jednak można już zakładać, że po raz kolejny będą to znaczące wzrosty cen.

Coraz wyższe są także koszty robocizny. Co roku rośnie płaca minimalna, co ma bezpośrednie przełożenie na kształtowanie się cen usług budowlanych. Także wyższe koszty życia powodują, że fachowcy coraz wyżej cenią swoją pracę. Także ten trend nie wydaje się wyhamowywać i będzie dalej widoczny w przyszłym roku.

Dokładna cena wykończenia różni się z powodu wielu innych czynników:

  • jakość wykonywanej pracy,
  • regionu Polski,
  • inne ceny podaje fachowiec, inne ekipa budowlana,
  • powierzchni wykańczanego mieszkania,
  • jego kształtu i ilości trudnych do obrobienia miejsc.

Jak widać różnice mogą się znacząco różnić.

Średnie ceny wykończenia mieszkaniach

Można jednak zrobić przybliżone obliczenia na podstawie średnich cen. Średnia wartość za każdy m² mieszkania wynosi aktualnie od 1100 do 1600 złotych. W przypadku mieszkania o powierzchni 50 m² oznacza to koszty powyżej 60 tysięcy złotych. A jest to dopiero wykończenie podłóg i ścian. Do tej ceny doliczyć należy także umeblowanie, zakup sprzętów domowych oraz aranżację salonu i innych pomieszczeń.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania w 2022 roku Jak tanio wykończyć mieszkanie

Aranżacja domu

Drugim, dużym składnikiem wykończenia domu, jest zakup potrzebnych mebli oraz sprzętów domowych. Niestety, także tutaj wydatki mogą być bardzo duże, ale zróżnicowane są one pod względem wielu czynników:

  • Jakości wyposażenia. Różnica w cenie między meblami ze skóry, a tkaniny będzie dość znacząca.
  • Jakości sprzętów. Większy telewizor o dobrej jakości obrazu będzie podnosił koszty, podobnie jak inne urządzenia domowe.
  • Liczby dodatkowych sprzętów. Nie wszystkie urządzenia są konieczne, jak na przykład ekspres do kawy.
  • Styl wystroju. Wystrój typu glamour wymaga zakupu ładniejszych i bardziej zdobionych mebli do Aranżacja w surowym stylu skandynawskim natomiast zmniejszy koszty mebli.
  • Liczby pomieszczeń.

Trudno podać choćby średnie ceny wyposażenia domu. Czynników jest po prostu tak dużo, że koszty mogą się bardzo znacząco wahać.

Jak zmniejszyć koszty meblowania domu?

Koszty umeblowania domu można zmniejszyć na kilka sposobów. Najłatwiej jest postawić na używane meble. Czy to zabrane z dotychczasowego mieszkania, czy też kupione na aukcjach w internecie. Z czasem, gdy budżet na to pozwoli, będzie można wymieniać starsze fotele i stoły na nowe.

Gdy finanse nie pozwolą na wyposażenie domu w ulubionym stylu, można spróbować czasowo przejść na mniej kosztowny wystrój i z czasem wymieniać go na właściwy. Wiele tanich pomysłów na wystrój domu znaleźć można w internecie. Strony takie jak AboutDecor służą zawsze dobrą radą. Eksperci, którzy doradzają użytkownikom takich stron, mogą wskazać najciekawsze i najlepsze sposoby na obniżenie kosztów umeblowania.