Daniel Cybula „Od metafory do syntezy”

BWA Galeria Sanocka zaprasza:
 
Daniel Cybula
Od metafory do syntezy
 
wernisaż: 01.04
godzina: 18:00
wystawa trwa do 22.04.2022
„Daniel Cybula, choć urodzony i wychowany w Skierniewicach, to artysta łódzki. Tu od lat mieszka, tu też pracuje w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego. Więzi z Łodzią polegają jednak nie tylko na tym, że jest jej mieszkańcem. Patrząc na jego pejzaże miejskie, na szczytowe ściany kamienic, zapuszczone podwórka, od razu można mieć skojarzenia z tym ongiś robotniczym, a dziś raczej postindustrialnym miastem. Stanowią one jeden z wielu tematów podejmowanych przez artystę i, mimo że są współczesne, mimo że ukazują codzienność, to odwołują się do jakże silnej tradycji malarskiego wizerunku tego miasta. Sztuka łódzka jest bowiem najczęściej kojarzona ze znakomitą, światowej klasy awangardą. Często zapomina się natomiast, że istniało tu znaczące środowisko wybitnych twórców sztuki figuratywnej. Malarstwo Daniela Cybuli wyrasta z obydwu tych tradycji, czerpie z nich, zachowując oryginalność i będąc – jak już zaznaczyłem – na wskroś nowoczesnym. Z jednej strony realizm, z fotograficzną dokładnością oddający rzeczywistość, a z drugiej sztuka metaforyczna, w której świat realny nie jest już tak dosłowny, „rozmywa się”, ucieka od całkowitej realności. Widzimy zatem pejzaże, ale i martwe natury. Można w nich dostrzec inspirację, nawiązanie do twórczości jego mentora i profesora – Mariana Kępińskiego, ale także i całej tradycji malarstwa europejskiego, hiszpańskich bodegonów, niderlandzkiej martwej natury, czy też współczesnych realistów jak Claudio Bravo lub Henk Helmantel. Temat ich dzieł jest niezwykle żywy sztuce europejskiej naszych czasów.(…)” /Łukasz Mikołaj Sadowski/
DANIEL CYBULA
Urodzony w Skierniewicach w 1978 r.
Studia na Wydziale Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi. Dyplom w 2004 r. w Pracowni Malarstwa prof. Mariana Kępińskiego i w Pracowni Technik Wklęsłodrukowych prof. Krzysztofa Wawrzyniaka.
Członek ZPAP Okręgu Łódzkiego. Przez kilka lat był związany ze studiem „Se-ma-for”. Autor prac malarskich do „Świtezi” Kamila Polaka oraz nagrodzonego Oscarem „Piotrusia i wilka” Suzie Templeton. Od 2009 pracuje w łódzkiej Akademii. W 2018 roku otrzymał stopień doktora sztuki.
Swoją twórczość malarską prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju, a także poza granicami: w Niemczech (Rostock – 2005, Wuppertal – 2006, Stuttgart, Berlin – 2011), na Ukrainie (Lwów, Kijów – 2010/11) oraz w Hiszpanii (Blanca, Huercal-Overa – 2005, Palma de Mallorca – 2019). W 2007 i 2016 roku otrzymał wyróżnienia na Międzynarodowym Biennale Obrazu „Quadro-Art” w Łodzi.
TO NIE JEST ŻART PRIMA APRILISOWY – ZAPRASZAMY!! BEZ MASEK 😉
BWA Galeria Sanocka
Rynek 14
38-500 Sanok
tel. 013 46 36 030
www.bwa.sanok.pl