Ponad 50 tysięcy złotych zebrano na pomoc Ukrainie
Dwa weekendy, kilkanaście imprez kulturalnych, wynik zbiórki… – blisko 52 tyś. złotych!
25-27 marca i 1-3 kwietnia w naszym mieście odbył się cykl imprez artystycznych w Sanoku „POMÓŻMY UKRAINIE”. Działaniom przyświecała idea zbiórki funduszy na pomoc humanitarną dla objętej wojną sąsiedzkiej Ukrainy.
W organizację imprez włączyły się sanockie instytucje kultury, szkoły średnie i szkoły podstawowe, parafie oraz osoby prywatne. Koordynacją działań zajęła się BWA Galeria Sanocka. Partnerem akcji był Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Wydarzenia zostały objęte honorowym patronatem Burmistrza Miasta Sanoka oraz Starosty Powiatu Sanockiego. W ramach cyklu odbyły się imprezy kulturalne, warsztaty artystyczne, warsztaty rękodzieła, koncerty oraz spektakle teatralne. Prowadzono również sprzedaż prac plastycznych.
Sanockie muzea zaoferowały zwiedzanie swoich ekspozycji za „symboliczną złotówkę”. Wielu sanoczan oraz gości spoza Sanoka mogło wybrać się na spacer po skansenie lub Muzeum Histroycznym, odświeżyć wiedzę o swoich ulubionych miejscach i zamiast płacić za przewodnika, wrzucić „parę groszy” do puszki. Ponadto w Muzeum Historycznym w Sanoku, podczas wernisażu Leona Getza, odbyła się sprzedaż reprodukcji prac artysty. Pracownicy Muzeum Budownictwa Ludowego zorganizowali na terenie parku etnograficznego rodzinne warsztaty artystyczne i gastronomiczne oraz degustację dań regionalnych, przygotowanych przez Gospodę pod Białą Górą. Odwiedzający skansen mogli spróbować hreczanyków, fuczek, pierogów, czy na słodko wybornych racuszków. W niedzielę 27 marca br. w zabytkowym kościele z Bączala Dolnego odprawiono nabożeństwo ekumeniczne. Nabożeństwo było prowadzone przez kapłanów obrządku rzymsko-katolickiego, prawosławnego, greckokatolickiego i polskokatolickiego. W nabożeństwie wzięło udział wielu sanoczan, jak i również gości z Ukrainy. To nie pierwsze takie nabożeństwo zorganizowane w kościele z Bączala Dolnego, ale pierwsze odprawiane w tak szczególnej sytuacji.
BWA Galeria Sanocka zaprosiła widzów na trzy spektakle teatralne. Dla dzieci „Misiowe przygody” w wykonaniu Teatru NEMNO z Rzeszowa, a dla dorosłych wieczór teatralny, podczas którego wystawiona została „Dyktatura marzeń” wg Bruno Szulca Teatru TATA z Brzozowa oraz „PTDS” wg Małgorzaty Szyszki w interpretacji sanockiego Teatru BWA. W galerii odbył się też wernisaż Daniela Cybuli pt. „Od metafory do syntezy”. Zorganizowana została sprzedaż prac plastycznych (malarstwa, grafiki, rzeźby, fotografii, rękodzieła) pod hasłem „Artyści dla bohaterskiej Ukrainy”, z której cały dochód trafił do puszek Caritas. Wszystkich prac zebrano blisko setkę, a ponad trzy czwarte znalazło0 swoich nabywców.
W Strefie dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyły się rodzinne warsztaty artystyczne, podczas których uczestnicy wykonywali ozdoby wielkanocne. W warsztatach wzięło udział kilkadziesiąt osób w różnym wieku. Osiedlowy Dom Kultury „Puchatek” przygotował artystyczne warsztaty rodzinne w dwóch odsłonach: rękodzieło artystyczne z recyklingu i malarstwo sztalugowe w pracowni Klubu Plastyka. Osiedlowy Dom Kultury „Gagatek” zorganizował „Piknik rodzinny dla Ukrainy”, a w nim: występy zespołów, zabawy integracyjne, sprzedaż prac plastycznych wykonanych przez podopiecznych oraz punkt gastronomiczny przygotowany przez Klub Seniora. Młodzieżowy Dom Kultury, oprócz warsztatów ruchowo-tanecznych i plastycznych, w dniach 14 marca – 4 kwietnia br. prowadził kiermasz książek i pchli targ. Książki można było nabyć już od 2 zł, a biżuterię i różności od 5 zł.
W sanockim Caritas seniorzy mieli możliwość podziwiać występy zespołów artystycznych, działających przy Caritas Archidiecezji Przemyskiej, ODK Puchatek i ODK Gagatek.
W ramach cyklu imprez odbyły się dwa koncerty. Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Sanoku zaprosiła do wysłuchania utworów wykonywanych przez: Wernyhorę, Quintet Tango Nuevo oraz Raya Bell. W Sanockim Domu Kultury wystąpiły zespoły artystyczne działające przy instytucji. Flamenco, Zespół Tańca Ludowego Sanok, PRO.GRES, Con Amore oraz zespół bębniarski zapewnili widzom barwne i żywe muzycznie chwile.
W niedzielę 3 kwietnia br. w sanockich parafiach po mszach świętych wolontariusze ze szkół podstawowych prowadzili sprzedaż ozdób i kartek świątecznych oraz kwestowali do puszek „Caritas”. Wszystkie oferowane prace wykonane zostały przez uczniów.
Dwa weekendy wypełnione imprezami kulturalnymi dla osób w każdym wieku cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców naszego miasta i okolic. Ogromne zaangażowanie pracowników sanockich instytucji kultury, dyrektorów, nauczycieli i uczniów szkół oraz artystów przekazujących swoje prace, przełożyło się na wspaniały efekt prowadzonej akcji charytatywnej.
W imieniu wszystkich zaangażowanych osób w wolontariat, serdecznie dziękujemy licznym uczestnikom wydarzeń za tak hojne wsparcie zbiórki funduszy na pomoc humanitarną dla Ukrainy.
Ostatnie komentarze