Boks to dyscyplina dla wszystkich

Boks to dyscyplina dla wszystkich

 

Boks to dyscyplina dla wszystkichBoks jest dyscypliną sportową polegającą na bezpośredniej walce na pięści dwóch zawodników, według określonych zasad przy ograniczonym polu uderzeń. Jest to jedyna dyscyplina ujęta w programie igrzysk olimpijskich , której istotą jest wykazanie wyższości nad przeciwnikiem przy pomocy bicia. W ciągu wieków podejmowano próby łagodzenia brutalności tego sportu poprzez wprowadzenie chociażby ściśle określonych reguł walki, jednak samego elementu bicia nie da się wyeliminować gdyż nie była by to już ta sama dyscyplina sporu.

Boks należy do najstarszych sportów świata. Ten sposób walki znali już Sumerowie ok. 5000 lat p.n.e. o czym świadczy płyta znaleziona w okolicach Bagdadu przedstawiająca dwóch pięściarzy w postawie bojowej. Boks był prawdopodobnie uprawiany w starożytnym Egipcie. Walki na pięści przedstawiają malowidła: Meri Re w Tellel- Amarna, na grobowcu Kheuefa w Tebach i na grobowcach w Beni Hasan. Trudno jednak dzisiaj z całą pewnością stwierdzić czy pojedynki przedstawione na malowidłach miały sportowy charakter.

Boks to dyscyplina dla wszystkichOd wielu lat w Sanoku funkcjonuje Sekcja Sportów Walki. Sekcja zrzesza miłośników pięknej olimpijskiej i szlachetnej dyscypliny, która w Sanoku ma przecież ogromne tradycje. Boks  pojawił się na olimpiadzie już w 1904 roku jako pierwsza z dyscyplin sportów walki. Odwiedziliśmy sanocką Sekcje Sportów Walki, która oprócz tego, że prowadzi regularne treningi, szykuje niezwykłe wydarzeni:  II Bieszczadzką Zadymę Bokserską.  Pomysłodawca sanockiej sekcji Piotr Benedyk wspomina:

– Jako nastolatek popełniłem wiele błędów i wiele bym dał, by ktoś wyciągnął wtedy do mnie pomocną dłoń. Obecnie jestem właścicielem firmy, polskiej marki odzieży sportowej i funkcjonalnej. Nie skupiłem się tylko na firmie. Założyłem sekcję sportową i fundację. Dzięki fundacji dzieci i młodzież mogą ćwiczyć na zajęciach za darmo. Moim zdaniem sport najlepiej kształtuje charakter oraz oczywiście pomaga zdrowo żyć. Chcielibyśmy aby do naszej sekcji trafiały osoby, które chcą trenować, rozwijać się i pracować nad sobą. W naszym klubie dzieciaki i młodzież może czuć rodzinną atmosferę. Potrafimy wysłuchać dzieciaki i reagujemy na problemy, z których się nam zwierzają, bo taka pomoc w sporcie jest najważniejsza. Bywa tak, że doświadczenie trudności pozwala teraz w dobry sposób procentować. Kto wie.

– Boks przez wielu uznawany jest za typowo męską dyscyplinę – jak najbardziej racja, ale to ciężki sport, dlatego z szacunku do kobiet i specyfiki treningu, który powinny przechodzić, stworzyliśmy grupę boksu z elementami samoobrony. Panie czują się tu na tyle swobodnie by wzmacniać swoją pewność siebie, ale również koordynację ruchową. Trening dostosowany jest do poziomu grupy, tu nic nie dzieje się na siłę. Każdy da radę. W chwili zagrożenia panie będą potrafiły uderzyć, a sprawność fizyczna pozwoli po prostu oddalić się z miejsca zagrożenia. Do dziś nie wymyślono lepszej samoobrony! Inną sprawą jest, że klub murem stoi za swoimi podopiecznymi – dodaje Piotr.

W sekcji osoby które chcą trenować dzieli się  na grupy. Podział następuje według wieku ale też stopnia zaawansowania oraz przeznaczenia. Np. w innej grupie trenują osoby chcące startować w zawodach, a inne, które chcą trenować dla siebie, dla swojego doskonałego samopoczucia i umiejętności, która oby nigdy się nie przydała.

Mało tego, boks trenują nawet ortopedzi! Trenują 80 letni staruszkowie i niepełnosprawni na wózkach inwalidzkich, czy osoby  z porażeniem mózgowym. Nie ma przeciwwskazań do uprawiania boksu. Natomiast nie zalecane jest dla wszystkich wchodzenie na ring czyli rywalizacja sportowa.

Regularne treningi boksu mogą przynieść nam szereg korzyści. Podczas ćwiczeń bokserskich wzmacniamy mięśnie brzucha, pośladków, nóg oraz ramiona. W trakcie takiego treningu można spalić nawet do 800 kalorii! Dzięki boksowi w bardzo szybkim tempie można pozbyć się zbędnych kilogramów i cieszyć się wysportowaną figurą oraz lepszą kondycją.

– Trening boksu w formie rekreacyjnej to przede wszystkim idealnie zdrowa postawa. Boks tak samo jak pływanie kraulem to ruchy naprzemienne ramion, idealne do kształtowania prawidłowej postawy i sylwetki spalający przy tym zbędne kilogramy! Z racji, że obciążenie jest rozkładane czasowo, boks wyrabia również gibkość, szybkość reakcji, uczy myślenia i szybkiego analizowania zaistniałej sytuacji, dlatego wielu mistrzów pięściarstwa jako trening preferuje m.in. grę w szachy czy żonglerkę! Boks to wspaniała dyscyplina z długowieczną tradycją, ale też sposób na życie! Nie bez przyczyny od lat listę najlepiej zarabiających sportowców wypełniają właśnie bokserzy, a 200 mln dolarów za walkę, to pułap nie osiągalny nawet w najlepszym światowym biznesie! Tak, boks to magia i elegancja, ale i kultura, którą na każdym kroku w ringu podkreśla sędzia ubrany w białą koszulę, spodnie od smokingu, eleganckie buty i muszkę… – opowiada Piotr.

Warto jednak zaznaczyć, że zalety boksu nie kończą się na korzyściach związanych z naszym wyglądem – tego typu treningi mogą bardzo pozytywnie wpłynąć także na naszą psychikę. Rozwijanie umiejętności bokserskich daje nam większy komfort psychiczny i potęguje pewność siebie w sytuacji ewentualnego zagrożenia. Dzięki zajęciom z boksu możemy również poprawić naszą koncentrację oraz znaleźć w sobie większe pokłady cierpliwości. To także świetny sposób na rozładowywanie stresu, a nawet drzemiącej w nas złości.

Trenerem Sekcji Sportów Walki Street Autonomy w Sanoku jest Maksymilian Gibadło. Pochodzący z Bratkówki koło Krosna 26-letni Maks Gibadło jest multimedalistą mistrzostw Polski w boksie. Ma na koncie tytuł Mistrza Polski Juniorów wywalczony w 2014 roku w Nowej Dębie w wadze 64kg. Został wtedy wybrany najlepszym zawodnikiem turnieju. Po brąz sięgnął wtedy Dominik Kida, który po 40 latach w 2021 roku przywiózł do Rzeszowa tytuł Mistrza Polski Seniorów!. Maks nieprzypadkowo zajął się boksem.

– Pierwszy tajniki boksu poznawał mój brat  Stanisław. Rok później dołączyłem do niego. Nie było jeszcze klubu w Krośnie, więc jako początkujący bokserzy  dojeżdżaliśmy  na treningi do Sanoka. Tato bardzo dbał o to, by nie opuszczać żadnego treningu. Ze względu na odległość, było to wyzwanie, ale opłaciło się być wytrwałym i systematycznym – opowiada Maksymilian.

Obecnie Stanisław mieszka na Śląsku, a Maks dwa lata trenował w Budo Krosno, skąd przeniósł się do Sanoka.

– Maks naprawdę doskonale sprawdza się w roli trenera i solidnie, ale z wielkim spokojem przekazuje nabytą wiedzę w teorii i praktyce na największych galach bokserskich. Cieszę się, że zgodził się być trenerem właśnie u nas w Sanoku. Nie sposób nie wspomnieć, że już 28 maja odbędzie się Sanoku druga gala BZB czyli Bieszczadzka Zadyma Bokserska z walką wieczoru Mariusza Wacha, której właściciel czyli spółka BZB Boxing Arena bardzo mocno stawia właśnie na organizację tych wydarzeń w naszym regionie! Jak zapowiadają czeka nas minimum 3-4 gale rocznie, których My jako sekcja sportów walki i ogólnie Street Autonomy jesteśmy strategicznym partnerem, a w przypadku sekcji niemal braterskimi duszami! Połączyliśmy siły by móc korzystać z bardzo bogatego doświadczenia bokserskiego BZB. Czy połączone siły dają więcej możliwości? Zdecydowanie tak, ponieważ już na tej gali zawalczy 4 naszych zawodników! Przyjęli bardzo mocne wyzwania, Kacper Brejta zmierzy się z aktualnym młodzieżowym wicemistrzem polski, reprezentującym RKB Boxing Radom i sztab trenerski spod którego skrzydeł wyszedł m.in. Michał Cieślak – Emilian Dudajek. Adrian Krzysztof, związany ze Street Autonomy nie tylko jako zawodnik, ale i świetny manager bardzo ciężko trenuje do walki z Mariuszem Krukiem, czyli bardzo doświadczonym byłym kadrowiczem Polski, który zapowiada, że wyjdzie na ring po nokaut! Kacper Rzepka, wychowanek Maksa Gibadło, który przeszedł naturalnie do naszego klubu, zmierzy się z bardzo mocnym Kacprem Łaszczykiem, który trenuje u trenera Zbigniewa Raubo w Knockout Gym Bielany w Warszawie no i czwarty zawodnik, to już chyba największa niespodzianka, bo nasz klub, dzięki uprzejmości BZB i Wojska Polskiego będzie już na stałe reprezentował 4 krotny mistrz Polski i 4 krotny mistrz pucharu Polski, zawodnik boksu zawodowego z rekordem 8-0 czyli Marcin Brzeski, który w walce wieczoru zmierzy się z samym Mariuszem Wachem!!! Zapowiadają się również inne transfery, ponieważ chcemy stworzyć naprawdę profesjonalną drużynę tak jak dzieje się to w innych profesjonalnych klubach i dyscyplinach. Młodzież będzie miała z kogo brać przykład, a najlepsi zawalczą na największych galach telewizyjnych! Czy potrzeba więcej by namówić na uprawianie boksu w naszej sekcji? Myślę, że nie, ale równie niedawno powołaliśmy do życia klub wsparcia naszej sekcji. Szukamy firm i osób prywatnych, które chcą zbudować tu wspólnie z nami naprawdę potęgę! Mamy możliwości, ale wszystko co profesjonalne wymaga sponsorów. Jeśli chcemy mieć boks w profesjonalnym wydaniu musimy się zjednoczyć i działać wspólnie – kończy relację Piotr.

Edyta Wilk

Chcesz rozpocząć przygodę z boksem? Zajęcia odbywają się przy ulicy Królowej Bony 4 – MOSiR

Tel: 668 136 404

Facebook: https://www.facebook.com/StreetAutonomySekcjaSportowWalkiSanok

 

 

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj