Kosmiczne rozwiązania w Rzeszowie. Za nami „Podkarpackie – Space Day”

Pierwsza studencka rakieta kosmiczna, balon stratosferyczny i łazik marsjański to kosmiczne rozwiązania zaprezentowane podczas pierwszego „Podkarpackie – Space Day”. Wydarzenie było zorganizowane z inicjatywy Podkarpackiego Centrum Innowacji i wzięło w nim udział ponad 50 osób zainteresowanych tematyką eksploracji przestrzeni kosmicznej.

„Podkarpackie – Space Day” to wydarzenie organizowane w ramach Światowego Dnia Kosmosu, a jego celem było wszechstronne wsparcie potencjału rozwojowego uczniów i studentów realizujących autorskie projekty i prototypy rozwiązań w obszarze lotnictwa i kosmonautyki na Podkarpaciu.

W tym roku przypada jubileusz dziesięciolecia przystąpienia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Wydarzenie było zatem okazją do przypomnienia dotychczasowych osiągnięć polskiego sektora komicznego, z dorobku którego młode zespoły studenckie mogą czerpać. Kolejne pokolenie naukowców i przyszłych przedsiębiorców, takich jak uczestnicy „Podkarpackie – Space Day”, może teraz korzystać naszego członkowska w ESA – mówi prof. Grzegorz Wrochna, Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, która objęła wydarzenie honorowym patronatem.

„Podkarpackie – Space Day” było okazją do zaprezentowania projektów kosmicznych wypracowanych w regionie. Jednym z nich była pierwsza studencka rakieta kosmiczna, skonstruowana przez Koło Naukowe Kosmonautyki Politechniki Rzeszowskiej. Ma ponad 1,5 metra wysokości, średnicę 6,3 cm, a jej maksymalna prędkość wynosi obecnie 340 m/s. – Naszą rakietę wykonaliśmy z kompozytu, część elementów wydrukowaliśmy w PCI ProtoLab na drukarce 3D. Zamierzamy na niej testować elektronikę i komputer pokładowy, który będziemy konstruować. To pierwszy projekt Koła Naukowego Kosmonautyki, a naszym celem są prestiżowe zawody Spaceport America Cup – wyjaśniał Piotr Kruglej z KNK.

Podczas wydarzenia zaprezentował się również zespół Supercluster, w skład którego wchodzą studenci z Politechniki Rzeszowskiej. – Aparatura badawcza, którą stworzyliśmy, składa się z pięciu płytek drukowanych (PCB) badających i rejestrujących pozycję GPS, prędkość i kierunek wiatru, parametry powietrza i poziom promieniowania kosmicznego. Już 6 czerwca, balon stratosferyczny wyniesie tę aparaturę na wysokość rzędu 25-40 km, by badać górne partie atmosfery i obserwować krzywiznę Ziemi – wyjaśniają członkowie zespołu.

Trzecim zespołem prezentującym swoje kosmiczne rozwiązania był zespół Legendary Rover z Politechniki Rzeszowskiej, który skonstruował łazika marsjańskiego, laureata wielu prestiżowych zawodów na szczeblu międzynarodowym.

Organizatorem wydarzenia było Podkarpackie Centrum Innowacji. – Realizujemy programy związane z rozwojem zasobów ludzkich w obszarze polskiego sektora kosmicznego. Takie inicjatywy jak Podkarpackie – Space Day pomagają nam zainteresować młodych ludzi z regionu tematyką kosmiczną. Do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy ekspertów z branży kosmicznej, m.in. przedstawiciela firmy Lockheed Martin Corporation czy Polskiej Agencji Kosmicznej. Już dziś mogę jednak powiedzieć, że to tylko jedno z wielu kosmicznych wyzwań, które przygotowaliśmy dla studentów i uczniów w tym roku – mówi Łukasz Bonarek, Dyrektor Zarządzający PCI ProtoLab.

W wydarzeniu udział wzięli również przedstawiciele firm będących członkami Klastra Technologii Kosmicznych: PIAP Space, Exatel oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz-Instytut Lotnictwa.

Podkarpackie Space Day zostało objęte Patronatem Honorowym Polskiej Agencji Kosmicznej, Jego Magnificencji Rektora Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza oraz Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego. Partnerami Merytorycznymi wydarzenia są Lockheed Martin Corporation oraz PZL Mielec, a współorganizatorami – ELSA Rzeszów i Supercluster.