Relacja z Rekonstrukcji Bitwy Historycznej stoczonej w Bieszczadach w 1915 r.

Relacja z Rekonstrukcji Bitwy Historycznej stoczonej w Bieszczadach w 1915 r.12 czerwca 2022 r. w Gminie Komańcza miała miejsce Rekonstrukcja Bitwy Historycznej stoczonej w Bieszczadach w 1915 r w ramach realizacji projektu pn. “Karpackim Szlakiem Wielkiej Wojny – uczcijmy 104. rocznicę odzyskania Niepodległości”. Widowisko to mogło się odbyć dzięki wsparciu finansowemu w kwocie 46 900 zł, pochodzącemu ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku.

Relacja z Rekonstrukcji Bitwy Historycznej stoczonej w Bieszczadach w 1915 r.Wydarzenia w tym dniu rozpoczęły się od mszy świętej odprawionej w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym pw. Św. Józefa w Komańczy. Następnie na placu Komańcza – Letnisko odbyło się oficjalne powitanie przybyłych gości i uczestników widowiska przez Krystynę Galik – Harhaj – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Komańczy oraz  Romana Bzdyka – Wójta Gminy Komańcza, który na wstępie podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie rekonstrukcji. Głos zabrali także przybyli goście: Pan Tibor Gerencsér – Konsul Generalny Węgier w Krakowie oraz pan Grzegorz Nieradka – Doradca Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Po przemowach wystąpił Zespół SOUL Sanok, który zaśpiewał pieśni patriotyczne. Po koncercie wszyscy zebrani na placu mogli podziwiać niezwykle spektakularnie odtworzoną inscenizację bitwy historycznej stoczonej w Bieszczadach w 1915 r. pomiędzy carską armią rosyjską i carsko-królewską armią austro – węgierską.

Rekonstrukcję historyczną niebywale pasjonująco i realistycznie komentował prof. Andrzej Olejko- polski historyk, doktor habilitowany, specjalizujący się w historii wojskowości i problematyce lotniczej.

Relacja z Rekonstrukcji Bitwy Historycznej stoczonej w Bieszczadach w 1915 r.Podczas inscenizacji zastosowano środki pirotechniczne, które dodały wydarzeniu jeszcze bardziej realnego efektu. W wydarzeniu udział wzięły także repliki samolotów z epoki, kilkukrotnie przelatujące nad toczącą się rekonstrukcją bitwy.

Po zakończeniu rekonstrukcji z bliska można było podziwiać umundurowanie oraz uzbrojenie poszczególnych grup rekonstrukcyjnych.

Widowisko nie było jedyną atrakcją jaka czekała na odwiedzających. W pobliżu placu, na którym rozegrała się inscenizacja historycznych walk, znajdowała się edukacyjna wioska historyczna z licznymi atrakcjami, m. in. stanowisko konstruktorskie, szermiercze, propagandowe, nie tylko dla dzieci, a także stoiska z artefaktami oraz regionalnymi potrawami przygotowanymi przez Koła Gospodyń Wiejskich oraz Koła Łowieckie.

Relacja z Rekonstrukcji Bitwy Historycznej stoczonej w Bieszczadach w 1915 r.Na zakończenie Rekonstrukcji Bitwy Historycznej stoczonej w Bieszczadach w 1915 r. Wójt Gminy Komańcza, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Komańczy oraz Starosta Powiatu Sanockiego złożyli podziękowania osobom oraz organizacjom szczególnie zaangażowanym w przygotowanie i realizację rekonstrukcji, a byli to: Tibor Gerencsér – Konsul Generalny Węgier w Krakowie, Grzegorz Nieradka – Doradca Wicepremiera, Ministra Kultury i Relacja z Rekonstrukcji Bitwy Historycznej stoczonej w Bieszczadach w 1915 r.Dziedzictwa Narodowego, prof. Andrzej Olejko – prowadzący inscenizację bitwy historycznej, Pan Stanisław Chęć – Starosta Powiatu Sanockiego,  Piotr Uruski – Poseł na Sejm RP,  Piotr Babinetz – Poseł na Sejm RP,  Łukasz Solon – koordynujący grupy rekonstrukcyjne oraz organizację rekonstrukcji bitwy historycznej, Paweł Rysz – Zastępca Wójta Gminy Komańcza oraz pracownicy gospodarczy Urzędu Gminy Komańcza, Mirosław Bobowski – Prezes Gminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Szczawnem, Mateusz Janiec – Komendant Posterunku Straży Ochrony Kolei w Zagórzu, Monika Brewczak wraz z Zespołem SOUL Sanok, ks. Adam Liwacz – Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Józefa w Komańczy.

Relacja z Rekonstrukcji Bitwy Historycznej stoczonej w Bieszczadach w 1915 r.Podziękowania i gratulacje zostały złożone, także piętnastu grupom rekonstrukcji historycznych zarówno z Polski jak i Słowacji, a były to: Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.”, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „SAN”, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Kampfgruppe „Edelweiss”, Grupa Rekonstrukcji Historycznej KuK Sturmtruppen, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Pod obcymi sztandarami”, Stowarzyszenie Historyczne LIR 32, Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Artyleria”, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Gorlice 1915”, Presovsky Klub Vojenskej Historie Dukla, Klub Vojenskej Historie Karpaty Snina, Projekt Historiczny Marusja, Grupa Rekonstrukcji Historycznej 1 Pułku Piechoty 1 Brygady Legionów Polskich, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Zgrupowanie Żmija”, Grupa Rekonstrukcji Historycznej 4 Bośniacko-Hercegowiński Pułk Piechoty, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Projekt Rosja w Ogniu”.

Relacja z Rekonstrukcji Bitwy Historycznej stoczonej w Bieszczadach w 1915 r.Organizatorzy wydarzenia kierują również podziękowania do innych instytucji oraz organizacji zaangażowanych w pomoc przy organizacji i realizacji wczorajszego wydarzenia: Żywej historii – edukacji artystycznej, Koła Gospodyń Wiejskich w Czystogarbie, Koło Gospodyń Wiejskich w Nowym Łupkowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Czaszynie, Koło Łowieckie „Knieja” z Komańczy, Koło Łowieckie „Żubr” z Sanoka, Koło Łowieckie „Jarząbek” z Sanoka, Koło Łowieckie „Towarzystwo Łowieckie Bieszczady”, Koło Łowieckie „Świstak” z Zagórza,  Olga Rudlicka i Pan Marcin Brewczyński z „Jeleniej Chaty” w Rzepedzi,  Robert Jalinek – zabezpieczenie medyczne, OSP Komańcza, OSP Nowy Łupków, OSP Wisłok Wielki, OSP Rzepedź, Telewizji TVP 3 Rzeszów oraz Telewizji TVP Historia.

Organizatorem Rekonstrukcji Bitwy Historycznej stoczonej w Bieszczadach w 1915 r. był Wójt Gminy Komańcza oraz Gminny Ośrodek Kultury w Komańczy, patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Tibor Gerencsér – Konsul Generalny Węgier w Krakowie oraz Stanisław Chęć Starosta Powiatu Sanockiego.

Wójt Gminy Komańcza oraz Gminny Ośrodek Kultury w Komańczy składają serdeczne podziękowania wszystkim osobom i organizacjom zaangażowanym w przygotowania rekonstrukcji i wszystkim uczestnikom za liczne przybycie.