Sanocki zespół Widymo dał koncert w Sejmie!

„Uniwersytety ludowe wobec wyzwań współczesności”

 

Sanocki zespół Widymo dał koncert w Sejmie!W piątek, 10 czerwca, w gmachu Sejmu, obyła się konferencja „Uniwersytety ludowe wobec wyzwań współczesności”. W wydarzeniu pod honorowym patronatem marszałek Sejmu Elżbiety Witek, uczestniczyła wicemarszałek Małgorzata Gosiewska, a także wicepremier prof. Piotr Gliński. Konferencja, której towarzyszyła okolicznościowa wystawa została zorganizowana przez Parlamentarny Zespół ds. Rozwoju Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich, Ogólnopolska Sieć Uniwersytetów Ludowych oraz Narodowy Instytut Wolności. Nasz sanocki zespół ludowy założony przez Mariannę Jary uświetnił wydarzenie pięknymi utworami, które większość sanoczan dobrze zna.

Marszałek Sejmu w okolicznościowym liście odczytanym przez przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Barbarę Dziuk odniosła się do działalności uniwersytetów ludowych podkreślając ich ważną rolę w polskim społeczeństwie.

„Ich program oparty o pedagogikę wspólnoty, o głębokie więzi międzyludzkie, sięga do źródeł kultury ludowej i daje szansę na rozwój zarówno w sferze osobistej, jak i społecznej. Uniwersytety ludowe znoszą bariery, stawiają na dialog, a także, co ważne, edukują i wychowują dla wolności i demokracji. Dają też możliwość wykorzystania drzemiącego w każdej jednostce potencjału. To sprawia, że pozostają wciąż niezwykle ciekawą alternatywą dla innych ofert edukacyjnych” – napisała Elżbieta Witek.

Podczas konferencji przedstawiciele uniwersytetów ludowych, administracji publicznej i świata nauki dyskutowali na temat możliwości aktywnego uczestnictwa w debacie o polskim modelu uniwersytetów ludowych, a także mieli okazję do poznania innowacyjnego wymiaru działalności tego typu placówek.

Uniwersytet ludowy jest formą edukacji pozaszkolnej dla osób powyżej 18. roku życia. Autorem pomysłu był duński pastor, filozof i pisarz Nikolai Frederik Severin Grundtvig. W XIX w. stworzył koncepcję uniwersytetów ludowych, które miały pełnić rolę „szkół dla życia”. Pierwsze uniwersytety ludowe na ziemiach polskich zaczęły powstawać w zaborze rosyjskim. Symboliczną datą, uważaną za rozpoczęcie działalności tychże placówek, jest rok 1900, w którym nastąpiło otwarcie fermy ogrodniczej w Pszczelinie.

 

– Jesteśmy dumne z zaproszenia na koncert na tak ważne wydarzenie. Zaproszono właśnie nas ze względu na to, że trzy śpiewaczki z zespołu są  instruktorkami w Uniwersytecie Ludowym, a jedna jego absolwentką. Mieliśmy przyjemność zaśpiewać swój stały repertuar. Widzowie byli zachwyceni, zwłaszcza naszymi strojami. Ostatnim utworem, który wykonałyśmy była ponadczasowa „Modlitwa o wschodzie słońca” – skomentowała wyprawę do Warszawy Monika Wolańska wokalista Widymo i dyrektor Uniwersytetu Ludowego w Woli  Senkowej, który również reprezentował swoja działalność podczas konferencji. 

 

Konferencja była nie tylko kopalnią wiedzy i wymiany zdań, ale również dała możliwość poznać się osobom z różnych stron kraju, jak i zintegrować i wymienić pomysły. Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej również  brał udział w konferencji i prezentował swoją działalność. Uniwersytet jest członkiem Ogólnopolskiej Sieci Uniwersytetów Ludowych.

ew/gov.pl

Foto: gov.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj