Jakie są konsekwencje nieleczonych zrostów?

Jakie są konsekwencje nieleczonych zrostów?

Zrosty pooperacyjne to niezwykle powszechna dolegliwość, która dotyka nawet 90% osób po przebytych zabiegach operacyjnych. Pomimo że dolegliwość ta może wywoływać dyskomfort w życiu codziennym, istnieją różne sposoby na jej łagodzenie.

Zrosty pooperacyjne – czym są?

Przyczyną powstaniu wzrostu jest przecięcie tkanki w wyniku takich zabiegów jak m.in. cesarskie cięcie, czy usunięcia endometriozy, jak również wyrostka robaczkowego. Warto pamiętać, że do powstania zrostów może dochodzić również bez przeprowadzenia operacji. W tej sytuacji pojawiają się one najczęściej w wyniku zapalenia m.in. jajników, czy jajowodów. Podczas gojenia się powstałych podczas operacji ran niezwykle często dochodzi do nieprawidłowości, w wyniku czego zamiast standardowej blizny powstają zgrubienia, które mogą nie wywoływać nieprzyjemnych objawów lub wręcz przeciwnie być bardzo groźne w skutkach. Obszar otrzewnej jest niezwykle narażony na powstanie zrostu, dlatego nawet nieznaczne podrażnienie tej tkanki może wywoływać jego powstanie. Zrost może występować w różnej postaci. Mogą to być zarówno cienkie zrosty pierwotne, jak i przybrać formę grubych pasm. Zrost pooperacyjny powstaje już po kilku dniach po przebytym zabiegu.

Zrosty pooperacyjne – sposoby leczenia i przeciwdziałania

Profilaktyka jest często niedocenianą, a bardzo ważną kwestią w zakresie zapobiegania powstaniu zrostów. Nawet w przypadku prawidłowo przeprowadzonego zabiegu mającego na celu jego usunięcie istnieje wysoki poziom ryzyka powstania kolejnego. Niezwykle istotnym czynnikiem, który warunkuje, czy zrost się pojawi, jest prawidłowa technika chirurga oraz zachowanie przez niego procedur sanitarnych. To w roli chirurga leży zapewnienie pacjentowi odpowiedniej bariery mechanicznej w postaci m.in. celulozy lub folii fibrynowej. Inną ważną kwestią jest rola samego pacjenta w procesie zapobiegania powstawania zrostów. Niezwykle istotne jest stosowanie odpowiednich maści zawierających kwas hialuronowy po przebytej operacji.  Ceny hylobarrier gel-endo w aptekach online najczęściej wynoszą blisko 600 złotych, lecz można nabyć je również na okazjonalnych promocjach nawet o kilkadziesiąt złotych taniej.

Jakie są konsekwencje nieleczonych zrostów?

Kobiety zmagające się z problemem zrostów w wyniku ich powstania mogą zmagać się z wtórną bezpłodnością, która jest spowodowana pojawieniem się zrostów w miejscu występowania jajników, czy jajowodów, co zakłóca ich prawidłowe funkcjonowanie. Innymi przykrymi objawami, z którymi mogą się zmagać osoby, u których powstał zrost, są nawracające dolegliwości bólowe. Pierwsze nieprzyjemne objawy mogą pojawić się zarówno zaraz po powstaniu zrostu, jak i nawet po kilku lat od przebytej operacji. Dolegliwości bólowe powstają najczęściej w wyniku przemieszczenia się narządu spowodowanego pojawieniem się zrostu na danym obszarze. Dodatkowo w wyniku ich powstania może dochodzić do pojawienia się endometriozy, jak również niedrożności jelit, co nierzadko wywołuje konieczność przeprowadzenia kolejnej operacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj