Góry bardzkie w Sudetach Środkowych – podstawowe informacje
Pomimo ogromnego wzrostu zainteresowania turystyką oraz aktywnym spędzaniem czasu w górach, nadal możemy liczyć na tereny górskie, które pozwolą nam wędrować na niemal pustych oraz bardzo urokliwych szlakach. Jednym z takich pasm są zdecydowanie Góry Bardzkie. Leżą one na Dolnym Śląsku, w pasmie Sudetów Wschodnich. Oprócz kilometrów ciekawych szlaków turystycznych oraz miejscowych atrakcji, z pewnością każdy z nas znajdzie tu spokój i wyciszenie.
Góry Bardzkie – podstawowe informacje
Góry Bardzkie to najdalej wysunięte na wschód pasmo górskie w Sudetach Środkowych. Są one niewielkim górskim zakątkiem na mapie Polski. Ich długość wynosi bowiem 20 km, a szerokość waha się od 6 do 10 km. Stanowią one orograficzne przedłużenie Gór Sowich. Zaczynają się one na Przełęczy Srebrnej i sięgają Przełęczy Kłodzkiem. Najwyższym szczytem jest Szeroka Góra, której wysokość wynosi 765 m n.p.m. Niestety jednak, nie znajdziemy szlaku, który na nią prowadzi. W annały Korony Gór Polski wpisana jest zatem Kłodzka Góra, której wysokość wynosi 757 m n.p.m. Na jej szczycie znajdziemy nową, niezwykle wysoką wieżę widokową.
Góry Złote – piękna panorama Gór Bardzkich
Chcąc podziwiać panoramę Gór Bardzkich, najlepiej wybrać się na wycieczkę w Góry Złote. Leżą one na obszarze Sudetów Wschodnich. Jest to jedno z najdłuższych pasm w Sudetach – ciągnie się bowiem przed 55 km, z czego aż 35 km biegnie po stronie Polski. Góry te uznawane są za łagodne, doskonałe do pokonywania dla osób w zróżnicowanym wieku. Poradzą sobie z nimi zarówno pionierzy górscy, jak i osoby początkujące. Co więcej, Góry Złote to nie tylko wycieczki piesze. To także szeroko rozwinięta turystyka rowerowa. Znajdziemy tam aż 7 źródeł termalnych.
Góry Złote są wyjątkowe szczególnie w dwóch obliczach. Przede wszystkim, w okolicach Lądka-Zdroju są one prawdziwym spacerowym rajem dla kuracjuszy. Ich południowo-wschodnie krańce, które graniczą z Górami Bielskimi, to z kolei jedne z najbardziej dzikich oraz pierwotnych obszarów polskich Sudetów.
Jedną z atrakcji Gór Złotych jest krótka, ale atrakcyjna widokowo i turystycznie trasa do ruin zamku Karpień. Swoją wędrówkę rozpoczynamy z Lądka-Zdrój. Po drodze mijamy widokowy wierzchołek Trojaka, a główną atrakcją trasy są widoki. Panorama obejmuje bowiem Góry Bardzkie, Góry Bystrzyckie, Masyw Śnieżnika oraz Góry Bialskie. Na szczycie znajdziemy także kilka ciekawych form skalnych. Więcej o Górach Złotych możemy przeczytać tutaj: https://goryaktywnie.pl/gory-zlote.
Kłodzka Góra – najwyższy szczyt Gór Bardzkich
Kłodzka Góra uznana jest za najwyższy szczyt Gór Bardzkich. Znajdziemy tam piękną platformę widokową. Najłatwiej dostaniemy się na nią z Przełęczy Łaszczowa. Szlak ten polecany jest szczególnie dla osób starszych oraz podróżujących z dziećmi. Innym rozwiązaniem będzie podróż z Przełęczy Kłodzkiej.
Kłodzka Góra znajduje się pomiędzy miejscowościami: Laski, Laskówek, Wojciechowice oraz Podzamek, a jej szczyt jest całkowicie zalesiony. Wyjątkiem jest oczywiście wspomniana już wieża. Po wejściu na górę czeka na nas wiele okazałych widoków. Jako pierwszy szczyt w oczy rzuca się od razu Śnieżka znajdująca się w Karkonoszach. Możemy dostrzec stamtąd jednak także wiele innych, niższych gór – Kowadło, Rudawiec, Ślężę czy Biskupią Kopę. Pięknie ukaże nam się także cały Masyw Śnieżnika wraz ze Śnieżnikiem na czele.
Na Górę Kłodzką możemy dotrzeć na dwa sposoby, o których już wspomnieliśmy.
- Szlak z Przełęczy Łaszczowa
- . Liczy on 3,2 km, a przejście zajmuje około 1 godziny i 10 minut.
- Szlak z Przełęczy Kłodzkiej
- . Liczy 2,7 km, a jego przejście zajmie nam tyle samo, co z Przełęczy Łaszczowa.
- Szlak z Kłodzka
- . Liczy on ponad 9 km, a do jego przejścia będziemy potrzebować około 3 godzin.
Atrakcje turystyczne w okolicy Gór Bardzkich – co warto zobaczyć?
W Górach Bardzkich znajdziemy naprawdę wiele atrakcji turystycznych. Oprócz licznych szczytów i szklaków turystycznych czeka tu na nas wiele punktów widokowych. Wśród nich poza Kłodzką Górą znajdziemy Górę Kalwarię z widokiem na Kotlinę Kłodzką, przepiękną panoramę z góry Ostróg czy miejsce hrabiowskie nad Nysą Kłodzką. Zapierające dech w piersiach krajobrazy czekają nas także z wiaduktów niedziałającej już kolei zębatej – Wiaduktu Żdanowskiego oraz Srebrnogóskiego.
Jedną z największych atrakcji regionu jest również Twierdza Srebrna Góra położona na Przełęczy Srebrnej. Tamtejsze lasy to także liczne ruiny fortów.
Mówiąc o miejscowościach, warto zatrzymać się w Bardzie, gdzie znajdziemy Bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny oraz kamienny most. Osoby, które stawiają na rozrywkę znajdą tu fantastyczny spływ kajakowy. Więcej na temat Gór Bardzkich znajdziemy tutaj: https://goryaktywnie.pl/gory-bardzkie.
Aktywne wycieczki w góry to doskonały sposób na wolne spędzenie czasu, które jest coraz chętniej wybierane zarówno przez osoby dorosłe, jak i młodszych. Coraz więcej osób ceni sobie spokój i wypoczynek na łonie natury, a Góry Bardzkie to idealne miejsce na aktywny, ale satysfakcjonujący odpoczynek.
Ostatnie komentarze