Mobilna wystawa pt. „Pomalować Świat” na Placu Harcerskim

Już 29 lipca na Palcu Harcerskim w Sanoku zostanie zaprezentowane kilkaset prac plastycznych wykonanych przez osoby z niepełnosprawnością. Wystawę mobilną „Pomalować Świat” tworzą uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej. To obrazy, szkice, rysunki oraz inne formy plastyczne, które wykonują podczas warsztatów.

– Zapraszamy na wystawę mobilną „Pomalować świat” w ramach „Podkarpackiego Festiwalu Osób Wyjątkowych”, której inicjatorem jest Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie we współpracy z Polskim Towarzystwem Wspierania Warsztatów Terapii Zajęciowej „MOST”- mówi Adrian Wawrzyński, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej „Świetlik” w Sanoku.

Swoje prace prezentuje, aż 27 WTZ-ów z całego Podkarpacia, w tym również uczestnicy WTZ „Świetlik”. Inauguracyjna wystawa odbyła się 10 maja na rynku w Wielopolu Skrzyńskim. Prace można było podziwiać przez dwa tygodnie. Następnie wystawa przeniosła się do innych miast – Ropczyce, Przemyśl, teraz przyszedł czas na Sanok. Później wystawę można podziwiać w Brzozowie, gdzie swoje prace zaprezentują podopieczni WTZ Stara Wieś. Koncert finałowy odbędzie się 10 września na rynku w Rzeszowie. Na zakończenie zostały zaproszone wszystkie WTZ-ty, każdy warsztat ma mieć swoje stoisko, na którym będzie mógł prezentować swoje prace.

Na każdej z tablic znajduje się około 20 prac danego warsztatu. Na tablicach można zobaczyć prace uczestników WTZ wykonane rożnymi technikami – malarstwo, rzeźba, ceramika, tkanina, to czym zajmują się na co dzień podopieczni warsztatów – czyli arteterapia.

– Wystawę można już oglądać od 29 lipca na Palcu Harcerskim w Sanoku przez dwa tygodnie. Zachęcamy do obejrzenia prac nie tylko naszych podopiecznych – dodaje Adrian.
Cały festiwal ma na celu promować twórczość podkarpackich warsztatów terapii zajęciowych poprzez prezentacje reprodukcji ich prac na wystawie. Wystawa to przed wszystkim wyraz wrażliwości oraz talentu osób niepełnosprawnych

– Osoby niepełnosprawne są bardzo utalentowane pod względem artystycznym. Należy również docenić ich trud i wysiłek jaki wkładają w ich wykonanie. Niektóre prace tworzą nawet pół roku, jak chociażby gobeliny. Nigdy nie zniechęcają się i wkładają całe swoje serce w tworzenie prac – wtóruje Aneta Bober, prezes Stowarzyszenia WTZ „Świetlik.

Zadanie zostało sfinansowane z funduszy Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Fundusz Promocji Kultury ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

dcz