Jak wygląda rynek pracy w Sanoku?

Województwo podkarpackie zmaga się z wyższym niż średnia krajowa bezrobociem. Perspektywy pracy we wschodniej Polsce są niestety gorsze niż w centralnej części państwa. Mimo tego powiat sanocki może się poszczycić niższą stopą bezrobocia niż średnia wojewódzka. Dlaczego tak się dzieje i kogo aktualnie potrzebuje lokalny rynek pracy?

W Sanoku bezrobocie powoli spada

Według danych za czerwiec 2022 roku opublikowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Sanoku stopa bezrobocia w tym powiecie wynosiła 5,8% i od początku roku spadła o 0,6%. Jest to wynik napawający optymizmem, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę średnią dla województwa podkarpackiego, czyli 7,3%. Mieszkańcy tego miasta często znajdują pracę w przemyśle chemicznym, który w tym rejonie prężnie prosperuje dzięki kopalni ropy naftowej. Wiele miejsc pracy oferuje rolnictwo, budownictwo oraz sektor usługowy. Co prawda powiat sanocki pod względem poziomu bezrobocia wciąż wypada gorzej niż średnia krajowa wynosząca 4,9%, jednak systematyczne inwestycje na tych terenach mogą poprawić sytuację lokalnego rynku pracy.

Jakie zawody są najbardziej poszukiwane?

Przeglądając oferty pracy umieszczane na: https://www.aplikuj.pl/praca/sanok, łatwo dojść do wniosku, że występuje różnorodne zapotrzebowanie na nowych pracowników. Po pierwsze, wiele ofert dotyczy prac fizycznych. Tacy robotnicy z łatwością znajdą wakat na magazynie, w fabrykach, na budowie i podobnych miejscach, gdzie potrzebna jest siła i dobrze rozwinięte umiejętności manualne. W cenie są fachowcy wyuczeni w konkretnych zawodach, tacy jak: piekarze, ślusarze, elektrycy, fryzjerzy, mechanicy samochodowi, glazurnicy, dekarze i wielu innych. Sklepy stale prowadzą rekrutację kasjerów oraz członków obsługi obiektu. Wiele ogłoszeń pracy wymaga wiedzy zdobywanej na studiach. Zatrudnienie dzięki swoim kwalifikacjom znajdą: informatycy, finansiści, psychologowie, farmaceuci, pedagodzy, czy fizjoterapeuci. Na stronie Powiatowego Urzędu Pracy w Sanoku można z kolei aplikować na kilka ofert praktyk lub stażu w różnych specjalizacjach.

Czy w Sanoku da się znaleźć pracę?

Miasto położone na Podkarpaciu ma wiele do zaproponowania każdemu, kto chciałby podjąć tu zatrudnienie. Wakatów na lokalnym rynku nie brakuje, jednak trzeba wiedzieć gdzie i w jaki sposób szukać interesujących ofert. Największa baza propozycji zatrudnienia znajduje się w Internecie. Po ustawieniu odpowiednich filtrów każdy poszukujący zyska dostęp do aktualnych wolnych etatów w sanockich przedsiębiorstwach. Stawki oraz formy zatrudnienia mogą być różne i nie każdego usatysfakcjonują. Pracodawcy często mają bardzo wysokie wymagania i w zamian oferują niewiele, jednak taka jest specyfika rynku pracy. Osoby rozczarowane poszukiwaniami w Internecie powinny udać się do Powiatowego Urzędu Pracy w Sanoku. W tej instytucji udzielana jest informacja o aktualnych wakatach. Niektóre przedsiębiorstwa nie zamieszczają ogłoszeń w sieci, za to ich oferta może być dostępna właśnie w urzędzie. W znalezieniu zatrudnienia mogą pomóc lokalne gazety. Warto regularnie przeglądać rubryki z propozycją pracy, gdyż czasem w takim miejscu można natrafić na prawdziwą perełkę. Ostatnim sposobem na znalezienie pracy w Sanoku jest przygotowanie kilku egzemplarzy CV i roznoszenie ich po miejscowych przedsiębiorstwach. Jeżeli doświadczenie kandydata wystarczająco zainteresuje właściciela firmy, będzie on skłonny stworzyć nowe stanowisko specjalnie dla wartościowego pracownika.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj