„Z Korbani podziwiamy bieszczadzkie panoramy” – relacja z wycieczki z PTTK

W minioną niedzielę, 21 sierpnia odbyła się kolejna wycieczka za miasto z PTTK. Tym razem uczestnicy pod okiem przewodniczki Urszuli Wałachowskiej wybrali się na szczyt Korbania 894 m n.p.m.

W ostatnich latach coraz więcej osób odwiedza to miejsce, a wszystko za sprawą wieży widokowej Nadleśnictwa Baligród. Z jej szczytu możemy podziwiać zarówno Zalew Soliński, jak i szczyty Wysokich Bieszczadów. Swoją wędrówkę grupa (41 osób) rozpoczęła od Bukowca, skąd szlakiem koloru zielonego udała się na szczyt i dalej przez Przełęcz Hyrcza do doliny nieistniejącej wsi Tyskowa. Będąc na miejscu, przewodniczka Urszula przybliżyła grupie historię dawnej miejscowości oraz jej wysiedlenia. Zwróciła również uwagę na pozostałe „pamiątki” po byłej jej zabudowie, jak piwnice, studnie czy drzewa owocowe.

Na końcu trasy, uczestnicy dotarli do prywatnego wypału węgla drzewnego, gdzie za stosami drewna ukrywają się jedne z nielicznych już, bieszczadzkie retorty, a wraz z nimi ciężka praca smolarzy. Dla fanów serialu Wataha, też znalazło się coś miłego, bowiem mijano budynki, w których były kręcone sceny do tego filmu.

Całe przejście trasy zajęło ok. 3,5 godz., czyli była to idealna trasa na niedzielny spacer nie tylko dla grupy, ale również dla rodzin z dziećmi. Po zakończonej wędrówce, grupa udała się do Osady Podróżnika w Hoczwi, gdzie mogła napełnić zgłodniałe brzuchy kiełbaskami z ogniska.

Wycieczkę zdecydowanie należy uznać do udanych. Dziękując wszystkim za wspólną wędrówkę, zapraszamy na kolejną, na zakończenie sezonu, gdzie podsumujemy oraz uroczyście zamkniemy tegoroczną wakacyjną akcję pod hasłem „W niedzielę za miasto z przewodnikiem PTTK”.

Relacjonowała Urszula Wałachowska