Projekt Fundacji Q przeznaczony dla obywateli Ukrainy, którzy tymczasowo osiedlili się w regionie Podkarpacia

Pilotażowy projekt pomocowy, który został stworzony przez Fundację Q z Nowej Dęby, swoją oficjalną działalność rozpoczął od konferencji na CieszFanów Festiwal, która odbyła się 20 sierpnia. Już wkrótce dotrze do półmetka swojej działalności, więc pora na małe podsumowanie. Na obecny moment (25.08.2022) w projekcie zostało zarejestrowanych ponad 100 rodzin, a wśród nich ponad 320 osób. Fundacji Q udało się skontaktować z ponad pół tysiącem uchodźców. Dodatkowo wolontariusze przeprowadzili kilkanaście wywiadów, dzięki którym zebrali informacje o potrzebach uchodźców. Na podstawie danych zostaną zaplanowane i wdrożone kolejne inicjatywy pomocowe, które wesprą nie tylko samych uchodźców, ale i polskie samorządy, przedsiębiorców, organizacje pozarządowe oraz osoby prywatne odciążając ich w dotychczasowych działaniach.

Projekt Fundacji Q jest przeznaczony dla obywateli Ukrainy, którzy tymczasowo osiedlili się w regionie Podkarpacia. Z pomocy finansowej skorzysta 1440 rodzin ukraińskich uchodźców oraz obywateli państw trzecich. Dla regionu Podkarpacia zostały powołane trzy biura stacjonarne: Rzeszów, Nowa Dęba i Sanok. Co ważne, bardzo prosimy o wcześniejsze telefonicznie lub mailowe umawianie wizyt, aby uniknąć niepotrzebnych kolejek i usprawnić pracę zespołów.

Dodatkowo powołane zostało biuro mobilne. Biuro korzysta z busów, które zostały przygotowane specjalnie do tego projektu. Dotrze ono do mniejszych miejscowości województwa. Należy jedynie poinformować telefonicznie lub mailowo zespół o potrzebie przyjazdu do konkretnej miejscowości, z podaniem lokalizacji, numeru telefonu, imienia i nazwiska osoby kontaktowej oraz liczby uchodźców mieszkającej w danym miejscu.

Po kontakcie z biurem zainteresowane osoby wspólnie z pracownikami wypełniają wnioski o przyznanie wsparcia finansowego. Obowiązkowo każdy beneficjent musi przygotować swój dowód osobisty oraz numer konta IBAN. W projekcie priorytetowo traktowane są rodziny, w których są osoby z niepełnosprawnością, osoby 50+, z co najmniej dwójką dzieci; rodziny, które nie pobierają świadczenia 500+ lub takie, w których główni żywiciele pozostają bez pracy. Na podstawie zebranych deklaracji IOM, czyli Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji, będąca grantodawcą projektu, przekaże kwoty pieniężne dla beneficjentom. Szacunkowy budżet wsparcia wynosi ponad 2 mln PLN i pokryty będzie ze środków IOM, czyli niezależnych funduszy przekazywanych na działania pomocowe dla migrantów.

Szczegółowe dane dotyczące pracy biur:

  • Nowa Dęba – ul. Jana Pawła II 4, strefa biurowo-coworkingowa Fundacji Q

T: (+48) 886 977 529 E: nowadeba@fundacjaq.pl

  • Rzeszów – al. Tadeusza Rejtana 53, parter – lokal 47 biuro Eko Tech Lab, Full Market

T: (+48) 886 977 526 E: rzeszow@fundacjaq.pl

  • Sanok – biuro internetowe i mobilne, obszar: południe Podkarpacia

T: (+48) 886 977 530 E: sanok@fundacjaq.pl

  • Biuro mobilne – obszar: północ Podkarpacia

T: (+48) 886 977 583 E: biuro@fundacjaq.pl

Контакт:

  • Жешув – алея Тадеуша Рейтана 53, 35-326 офіс Еко Тех Лаб (Eko Tech Lab), Фулл Маркет, перший поверх, приміщення 47

T: (+48) 886 977 526 E: rzeszow@fundacjaq.pl

  • Нова Демба вул. Яна Павла II 4 офіс та коворкінг Фонду Q

T: (+48) 886 977 529 E: nowadeba@fundacjaq.pl

  • Сянок – інтернет-офіс що дозволяє реєструватися он-лайн за допомогою консультантів

T: (+48) 886 977 530 E: sanok@fundacjaq.pl

  • Мобільний офіс – зв’яжіться з нами і домовтеся про зустрiч, а команда волонтерів приїде до вашого міста в обрану дату.

T: (+48) 886 977 583 E: biuro@fundacjaq.pl

Więcej informacji: www.fundacjaq.pl/projekt-iom-проєкт-мом/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj