Badania dla dzieci, które kosztowały nawet 6 tys. zł teraz są bezpłatne

Poradnia neurologiczna dla dzieci, mieszcząca się w Sanoku przy ul. 800-lecia 26, od 23 sierpnia br. umożliwia wykonywanie badań genetycznych WES (inaczej test WES lub też badanie eksomowe), które są  refundowane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Badania te niejednokrotnie pomagają zdiagnozować przyczyny autyzmu, padaczki, dystrofii mięśniowych czy niepełnosprawności intelektualnej.

Dotychczas wykonanie tego rodzaju badań możliwe było tylko komercyjnie w laboratoriach genetycznych, a ich koszt (od 4 000 zł  – 6000 zł) był często za wysoki i niemożliwy do pokrycia przez rodziców chorych dzieci. Teraz ma się to zmienić.

Źródło: Powiat Sanocki

1 KOMENTARZ

  1. NFZ NIE refunduje takich badań, proszę nie wprowadzać ludzi w błąd. Proszę zadzwonić do Narodowego funduszu zdrowia i się dowiedzieć, dziś telefonicznie dostałam informacje iz nie ma refundacji do takiego badania nigdzie w Polsce. Jedynie są pule pieniędzy , które dostają szpitale i one dysponują takimi pieniędzmi na rożne tematy.
    Panie/Pani redaktor, proszę mieć na uwadze że wprowadzanie informacji nie pokrytych z prawdą są niedozwolone.
    Proszę też dodać , to dla bardziej wtajemniczonych, iż to badanie ewentualnie tylko dla dziecka, ale na pewno nie można tu mówić o refundacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj