Rekonstrukcja bitwy Wielkiej Wojny

 

Rekonstrukcja bitwy Wielkiej Wojny10 września odbył się Piknik Militarny z rekonstrukcją historyczną bitwy Wielkiej Wojny z 10 maja 1915 roku. Rekonstruktorzy przybyli do Woli Sękowej, przedstawili zaciętą walkę rosyjskiej polowej 2. Armii z oddziałami polowej austro-węgierskiej 3. Armii oraz niemieckiego Beskiden Korps, w wyniku której  armia rosyjska zmuszona została do odwrotu z Beskidów w stronę linii Sanu.

Nagłe i  niespodziewane wybuchy wywoływały gęsią skórkę, terkot karabinów jeszcze długo po zakończeniu rekonstrukcji rozbrzmiewał echem w głowach uczestników. Na długo też zapadną w pamięć emocjonalne sceny i prawdziwa historia węgierskiego żołnierza, który poległ na wolańskich polach i został pochowany na cmentarzu w Bukowsku. O tym co wydarzyło się 10 maja 1915 roku opowiedział z wielką pasją i bardzo żywiołowo prof. Andrzej Olejko, historyk i najlepszy znawca działań wojennych Wielkiej Wojny na terenie Beskidów. Rekonstrukcja została zainscenizowana i wyreżyserowana przez Łukasza Solona.

Szerokie grono organizacji pozarządowych przy udziale grup rekonstrukcyjnych i przy wsparciu samorządu zapewniło rzeszy widzów widowisko na najwyższym poziomie.

Rekonstrukcja bitwy Wielkiej WojnyDodatkowych emocji dostarczyły zgromadzonym zawody i pokaz zabytkowych pojazdów oraz konkurs motoryzacyjny dla dzieci zorganizowane przez OSP Wola Sękowa oraz sołectwo Wola Sękowa i prowadzone przez Mariana Czaplę. Chętni wzięli udział w zawodach strzeleckich pod czujnym okiem Tomasza Żyłki i Ryszarda  Prokopa z Ligi Obrony Kraju koło w Trześniowie oraz w zajęciach survivalowych koordynowanych przez Marka Szatkowskiego i Radosława Dąbrówkę. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w zawodach, a zwycięzcom gratulujemy zdobycia pucharów ufundowanych przez Gminę Bukowsko.

Mieliśmy także okazję wysłuchać niezwykle ciekawej i humorystycznej opowieści Leszka Mazana o życiu i zwyczajach w armii austro-węgierskiej, kulturze picia piwa, losach Wojaka Szwejka z 91 pułku piechoty w Czeskich Budziejowicach oraz skosztować chleba komiśniaka upieczonego przez Domową  Piekarnię.

Rekonstrukcja bitwy Wielkiej WojnyNa stoiskach znalazły się pyszne wypieki KGW z Woli Sękowej, najlepsze miody z naszej gminy oraz specjały regionalne i rękodzieło.

Organizatorzy dziękują wszystkim osobom i organizacjom zaangażowanym w przygotowanie tego wydarzenia.

Projekt został zrealizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Bukowskiej w Bukowsku w ramach programu „Patriotyzm Jutra” Edycja 2022 i dofinansowany przez Muzeum Historii Polski.

Sponsorem imprezy była firma Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Joanna Olchawa

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj