Święto 21 Batalionu Logistycznego 21 Brygady Strzelców Podhalańskich – foto

23 września 21 Batalion Logistyczny 21 Brygady Strzelców Podhalańskich obchodził swoje święto. Obchody były połączone z 10. rocznicą wręczenia sztandaru.

Sanok był miastem garnizonowym. Po odzyskaniu niepodległości, kiedy przestało tutaj stacjonować wojsko austriackie, do miasta wprowadził się 2 Pułk Strzelców Podhalańskich, w którym służyli żołnierze pochodzący przede wszystkim z terenu historycznej ziemi sanockiej. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia wiązanek pod Pomnikiem Synom Ziemi Sanockiej.

Następnie odprawiona została msza święta w kościele pw. Przemienienia Pańskiego, po której na sanockim rynku odbyła się główna część obchodów: wręczenie odznaczeń, defilada, koncert orkiestry wojskowej.

Sztandar jest symbolem najważniejszych wartości dla polskiego żołnierza – symbolem honoru, męstwa i wierności. 2 pułk otrzymał sztandar 15 lipca 1923 roku – odbyła się z tej okazji wspaniała uroczystość na sanockich Błoniach, a poświęcenia sztandaru dokonał biskup przemyski – dziś święty – Józef Sebastian Pelczar. Ten pułkowy sztandar, w czasie wojny, został zakopany w okolicach Skrobaczowa i oddany pod opiekę człowieka, który w 1966 r. przekazał go do zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. W latach 90. ubiegłego wieku sztandar powrócił na krótko do Sanoka i był prezentowany w Muzeum Historyczne W Sanoku podczas wystawy poświęconej historii 2 Pułku Strzelców Podhalańskich. 

Na Palcu Harcerskim można było podziwiać wystawę sprzętu wojskowego oraz skosztować pysznej grochówki i kiełbasy z grilla. Z kolei na ul. Piłsudskiego na odwiedzających czekały stoiska Wojsk Obrony Terytorialnej i Wojskowego Centrum Rekrutacji oraz Agencji Mienia Wojskowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj