Światło inspiruje. Konkurs dla uczniów i studentów w Roku Ignacego Łukasiewicza. Wysokie nagrody!

20 tys. zł wynosi pula nagród w konkursie „Świat się zmienia. Światło dawniej i dziś” zorganizowanym z okazji Roku Ignacego Łukasiewicza przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie. Właśnie w województwie podkarpackim 200 lat temu przyszedł na świat wynalazca lampy naftowej, a w Bóbrce koło Krosna otworzył pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej. Inspirowane wynalazkiem Łukasiewicza i światłem prace plastyczne, fotografie oraz gry można zgłaszać do konkursu do 31 października 2022 r. i wygrać wartościowe vouchery na zakupy!

Światło – dziś bez trudu miliony neonów rozświetlają noc, ale jeszcze 200 lat temu nie było alternatywy dla kopcących i wydzielających nieprzyjemny zapach lamp olejowych. Lampa naftowa, poprzedniczka żarówki, była rewolucją dla życia społecznego i gospodarczego oraz krokiem ku kolejnym wynalazkom. Podarował ją światu w 1853 roku Ignacy Łukasiewicz – z zawodu farmaceuta, z zamiłowania fizyk i chemik, a w końcu przedsiębiorca i pionier przemysłu naftowego od urodzenia związany z terenami dzisiejszego województwa podkarpackiego.

Wspólnie z kolegą Janem Zehem, dokonał pierwszej destylacji ropy naftowej na świecie, otrzymując naftę, która najpierw oświetliła wystawę apteki we Lwowie, a wkrótce pomogła przeprowadzić w nocy operację wyrostka robaczkowego w szpitalu na Łyczakowie. Od 31 lipca 1853 roku, czyli od daty operacji, datuje się dziś początek przemysłu naftowego na świecie.

Wynalazek Łukasiewicza przyczynił się do eksplozji przemysłu naftowego na świecie. W 1854 roku w Bóbrce koło Krosna Łukasiewicz założył pierwszą kopalnię, gdzie ropę naftową wydobywano na skalę przemysłową. Amerykanie pierwsze kopalnie ropy naftowej uruchomili dopiero cztery lata po Łukasiewiczu, w 1858 roku!

Do osiągnięć Łukasiewicza i jego wynalazku nawiązuje także konkurs „Świat się zmienia. Światło dawniej i dziś”, który z okazji obchodzonego obecnie Roku Ignacego Łukasiewicza organizuje Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. Koncepcja konkursu skupia się przede wszystkim na roli lampy naftowej, jaką odegrała w rewolucji oświetlenia na świecie. Mogą w nim wziąć udział zarówno dzieci, jak i młodzież oraz studenci. W najmłodszej kategorii wiekowej oceniane będą prace plastyczne. Uczniowie szkół średnich zobowiązani są dostarczyć fotografie, natomiast studenci muszą stworzyć grę planszową.

Do wygrania nagrody o łącznej wartości aż 20 tys. zł. Prace można przesyłać do 31 października 2022 roku.

Organizatorzy konkursu przygotowali też 3 wyróżnienia – każdy o wartości 800 zł oraz 3 wyróżnienia – każdy o wartości 600 zł. Prace przyjmowane będą do 31 października 2022 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego; Departament Promocji, Turystki i Współpracy Gospodarczej; al. Cieplińskiego 4; 35-010 Rzeszów; pokój 326.

Informacje szczegółowe i regulaminy są dostępne na stronie: https://podkarpackie.eu/turystyka/konkurs/

 

Światło inspiruje. Konkurs dla uczniów i studentów w Roku Ignacego Łukasiewicza. Wysokie nagrody!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj