I Podkarpacki Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Osób Niepełnosprawnych Totus Tuus

7 października w Haczowie po raz pierwszy odbył się pierwszy Podkarpacki Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej TOTUS TUUS FESTIWAL. Festiwal to przede wszystkim wyjątkowi artyści, niezwykle uzdolnieni, którzy mogli zaprezentować się szerszej publiczności.

W festiwalu wzięli udział podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Domów Pomocy Społecznej z całego województwa podkarpackiego. W Haczowie nie mogło zabraknąć podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej „Progres” oraz „Świetlik”, którzy zaprezentowali swoje talenty w dwóch kategoriach: w kategorii solista-duet wystąpiła Agnieszka Tymcio i Dawid Józefek z piosenką „Pasja miłości”. W kategorii grupa wystąpili ci sami uczestnicy wraz z Arturem Hirniakiem, zaśpiewali piosenkę „Godzien”. W obydwu kategoriach reprezentanci WTZ-ów wywalczyli wyróżniania.

– Przygotowania do festiwalu trwały dosyć długo. Najpierw szukaliśmy odpowiednich pieśni, które następnie ćwiczyliśmy codziennie przez około dwa miesiące. Dobór grupy reprezentującej nas podczas festiwalu nie był przypadkowy. Są to osoby, które potrafią śpiewać i odpowiednio oddać emocje wykonywanego utworu, a tych było niemało – mówi Edyta Frycz, kierownik WTZ „Progres”

Edyta podkreśla, że sam festiwal bardzo pozytywnie wszystkich zaskoczył. Zgłosiło się dużo ośrodków, dlatego też konkurencja była ogromna.

– Nasi uczestnicy uwielbiają występować na scenie i choć zawsze towarzyszą temu ogromne emocje, to są one pozytywne. Radość z bycia zauważonym, docenionym jest nieopisana. Każda pochwała i pozytywne wzmacnianie budują poczucie własnej wartości i zachęcają do jeszcze większego wysiłku i cięższej pracy. W tym roku udało się nam wywalczyć wyróżnienia, każdy uczestnik otrzymał upominek i dyplom – dodaje.

Organizatorzy podkreślają, że festiwal nie odbyłby się bez wielu wspaniałych i wartościowych ludzi, którzy stworzyli grunt do występów konkursowych niezwykłych artystów, którzy stanęli na scenie prezentując swoje talenty. Wielu z nich pokazało się szerszej publiczności po raz pierwszy. Inicjatorzy tego wydarzenia wierzą, że festiwal ten wpisze się na stałe w harmonogram imprez kulturalnych w naszym województwie, a w przyszłości, może nawet zatoczy szersze kręgi.

Festiwal został zorganizowany przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Haczowie. To szczególne zadanie publiczne zostało zrealizowane ze środków PFRON, będących w dyspozycji Samorządu Województwa Podkarpackiego – Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Na zakończenie festiwalu odbył się koncert Gospel Rain – charyzmatycznego, polskiego popowo-gospelowego chóru.

dcz