Niepozorna skrzyneczka, a może tak bardzo pomóc – inicjatywa Młodzieżowej Rady Miasta

„Różowa skrzyneczka” to fundacja, której celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym, zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny na czas menstruacji w przestrzeni publicznej oraz dostęp do rzetelnej edukacji w zakresie miesiączkowania w szkole. Fundacja stara się o zniesienie tabu, którym obciążona jest w Polsce menstruacja, włączając do dyskusji zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Głośno mówi potrzebie ekologicznych i zdrowych rozwiązań́ na czas miesiączki.

 

W grudniu 2019 r. zawisła pierwsza różowa skrzyneczka wypełniona podpaskami w Centrum Praw Kobiet we Wrocławiu. Różowe skrzyneczki znajdują się dziś w szkołach, bursach, placówkach edukacyjnych, szpitalach, kinach, bibliotekach, teatrach. W akcję włączają się kolejne samorządy – Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, powiat trzebnicki, Krotoszyn, Kołobrzeg, Olsztyn, Legnica to tylko niektóre z nich. Fundacja Zabiega o powszechny dostęp do bezpłatnych środków higieny osobistej na czas menstruacji w przestrzeni publicznej. W różowych skrzyneczkach znajdziesz darmowe podpaski i tampony.

„Działamy zgodnie z zasadą: weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar!”

O różowe skrzynki zaapelowała Młodzieżowa Rada Miasta.

– Żyjemy w czasach w których nie powinno być już tematów tabu, zwłaszcza jeśli chodzi o takie, ludzkie, sprawy, sam pomysł zasugerowała koleżanka za co bardzo jestem jej wdzięczny, wydaje mi się że wiele uczniów i uczennic wykazało by się solidarnością i na pewno chętnie coś od siebie by tam dołożyli, liczę też mocno na kadry nauczycielskie. Oczywiście docelowo chcemy by taka skrzyneczka znalazła się w każdej sanockiej szkole, a z czasem także w innych budynkach w mieście. Dlatego apelujemy i obiecujemy że zrobimy wszystko by takowa się pojawiła, was wszystkich z kolei prosimy o udostępnianie i wsparcie w tej akcji – mówi Jakub Pilch, przewodniczący MRM.

Apel udostępniamy i zachęcamy do wzięcia udziału w akcji sanockie stowarzyszenia. Szczgóły na stronie: https://www.rozowaskrzyneczka.pl