Fotowoltaika – czy to się opłaca?
Fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością. Z pewnością wpływ na to mają stale rosnące ceny energii elektrycznej. Panele fotowoltaiczne z powodzeniem mogą stworzyć w pełni niezależną instalację, o ile tylko zostaną dobrane w odpowiedni sposób. Jak właściwie działa fotowoltaika, w jakich regionach Polski zastosowanie paneli fotowoltaicznych ma sens i czy to się w ogóle opłaca?
Czym jest fotowoltaika?
Fotowoltaika jest alternatywnym sposobem na pozyskiwanie energii elektrycznej z odnawialnego źródła, jakim jest słońce. Podstawowym elementem, który wykorzystywany jest do wytwarzania energii są panele solarne. Ich głównym zadaniem jest przekształcanie energii słonecznej na prąd elektryczny stały. Fotowoltaika pozwala na całkowitą rezygnację z korzystania z energii elektrycznej z sieci oraz na zupełną niezależność. To ogromna zaleta zwłaszcza teraz, gdy ceny prądu są bardzo wysokie. Korzystanie z paneli fotowoltaicznych jest bardzo opłacalne, gdyż pozwala na znaczące obniżenie rachunków za prąd już w pierwszym miesiącu użytkowania. Co prawda, zakup wszystkich potrzebnych komponentów wiąże się ze sporym wydatkiem, to jednak szybko się on zwraca, pozostawiając właściwie czysty zysk.
Gdzie i kiedy zastosowania paneli fotowoltaicznych ma sens?
Mimo, iż wciąż panuje błędne przekonanie, że panele fotowoltaiczne mają sens tylko wtedy, gdy świeci słońce, tak naprawdę prąd pozyskiwany jest nawet w zupełnie pochmurne dni. Wiele osób zastanawia się, czy instalacje fotowoltaiczne na terenie Podkarpacia są opłacalne z racji charakterystycznego ukształtowania terenu. Okazuje się, że tak naprawdę w całej Polsce panują bardzo dobre warunki do korzystania z fotowoltaiki i to przez cały rok. Zdecydowanie warto to wykorzystać, zwłaszcza, że sprawdzonych i rzetelnych firm na rynku jest coraz więcej. Przykładem może być firma JB Energia, zajmująca się profesjonalnym montażem całych instalacji fotowoltaicznych, a także fachowym doradztwem w zakresie doboru odpowiednich komponentów.
Instalacja fotowoltaiczna- o czym trzeba pamiętać, dobierając panele fotowoltaiczne?
Wybierając instalację fotowoltaiczną, trzeba pamiętać o tym, że warunkiem jej opłacalności jest odpowiedni dobór mocy i wydajności paneli. Jest ona oczywiście zależna od zapotrzebowania danego gospodarstwa czy firmy. Znacznie łatwiej jest oszacować potrzebną wydajność i moc instalacji fotowoltaicznej w budynku już użytkowanym. Niemniej jednak, możliwe jest obliczenie, jaka moc instalacji fotowoltaicznej będzie potrzebna do zaspokojenia potrzeb dopiero powstającego budynku. Moc instalacji możesz obliczyć, wykorzystując np. kalkulatory online, bądź korzystając z fachowego doradztwa firmy zajmującej się montażem instalacji. Doradcy pomogą w wyborze komponentów tak, by cała instalacja była jak najbardziej opłacalna.
Instalacje fotowoltaiczne- czy to się opłaca?
Montaż instalacji fotowoltaicznej niewątpliwie jest opłacalnym sposobem, by pozyskać energię elektryczną niezależnie od sieci. Opłacalność fotowoltaiki sam zauważysz już po miesiącu użytkowania, gdy rachunek za energię będzie niemal zerowy. Trzeba jednak czasu, by koszt inwestycji w pełni się zwrócił. Przed montażem instalacji fotowoltaicznych oblicz dokładnie, jakiej wydajności potrzebujesz. Pamiętaj, że nadwyżka wyprodukowanej energii trafia do sieci energetycznej, możesz jednak odzyskać nawet do 80% przesłanej energii. Wykorzystaj energię promieniowania słonecznego do zbudowania własnej niezależności energetycznej i ciesz się zerowymi rachunkami za prąd!
Ostatnie komentarze