Konferencja prasowa dotycząca European Individual Ice Speedway Championship 2023

 

Dziś odbyła się konferencja prasowa ws. European Individual Ice Speedway Championship  Sanok 2023, które odbędą się 25 i 26 lutego na sanockich Błoniach.  Na zawody zapraszają FIM Europe, Polski Związek Motorowy oraz Urząd Miasta Sanoka i Speedwayevents.pl.

Współorganizują je FIM Europe, Polski Związek Motorowy, SpeedwayEvents oraz Mosir Sanok. Honorowy patronat nad obydwoma turniejami objął europoseł Ryszard Czarnecki. W dzisiejszej konferencji uczestniczyli burmistrz Tomasz Matuszewski,  Maciej Polny i Janusz Steliga– SpeedwayEvents, Zdzisław Grzyb – prezes Zarządu Okręgowego PZM w Rzeszowie i Bogusław Rajtar – dyrektor MOSiR.

Przez dwa dni w Sanoku toczyć się będzie rywalizacja o medale European Individual Ice Speedway Championship. Na torze „Błonie” sympatycy tego sportu spotkają się 25 i 26 lutego – start pierwszego wyścigu o godzinie 14.00 zarówno w sobotę jak i niedzielę.

Ice Speedway wrócił przed rokiem do Sanoka z przytupem. Po ośmiu latach przerwy znów ścigano się na torze „Błonie”, gdzie odbył się pierwszy z dwóch turniejów finałowych Indywidualnych Mistrzostw Europy, a także rywalizowano o Puchar Burmistrza Sanoka. W tym sezonie odbędzie się już tylko walka o medale. I to w klasycznym wydaniu dwudniowym, a o ostatecznej kolejności zdecyduje łączna suma punktów, wywalczona w obu turniejach. Mistrzowskiego tytułu bronił będzie Austriak Harald Simon, który przed rokiem wyprzedził w klasyfikacji generalnej Lucę Bauera (Włochy) i Jimmiego Olsena (Szwecja).

W Sanoku walka o medale Indywidualnych Mistrzostw Europy miała już miejsce także w sezonie 2008, później odbyły się też Drużynowe Mistrzostwa Świata i kilka turniejów towarzyskich Sanok Cup. Dzięki temu nasze miasto śmiało można nazwać kolebką ice speedwaya w naszym kraju.

European Individual Ice Speedway Championship odbędą się w Polsce już po raz czwarty z rzędu. Nasz kraj tradycyjnie będzie reprezentował Michał Knapp, który z roku na rok pnie się w górę, jeśli chodzi o europejską hierarchię. W 2020 roku był trzynasty, rok później dwunasty, a ostatnio jedenasty w klasyfikacji generalnej

Formuła rywalizacji pozostaje niezmieniona. Przewiduje 20 wyścigów w fazie zasadniczej, po której dwóch najskuteczniejszych zawodników znajdzie od razu miejsce w biegu finałowym. O pozostałe dwa walka toczyć się będzie w barażu, do którego staną żużlowcy z miejsc 3-6 po fazie zasadniczej. Suma punktów, wywalczona w dwóch turniejach, wyłoni ostateczną klasyfikację, a tym samym tegorocznych medalistów.

Ruszyła sprzedaż biletów na oba wydarzenia w Sanoku. Przygotowano pakiety biletowe na dwa dni z ice speedwayem na torze „Błonie”. Można też zaopatrzyć się w wejściówki osobno na każde wydarzenie. Sprzedaż odbywa się w systemie online na stronie internetowej bilety.speedwayevents.pl oraz w serwisie ebilet.pl. W dniu zawodów, na co najmniej 90 minut przed ich rozpoczęciem, bilety i programy będą dostępne także na stoiskach stacjonarnych wokół obiektu.

Poseł Czarnecki powiedział, że bardzo się cieszy, iż znów może wrócić do Sanoka na tak ekscytujące wydarzenie.

– Cieszę się, że miasto wróciło do  zawodów  cyklicznie rozgrywanych. Rad jestem, że po tylu latach, Sanok ma burmistrza, który dał zielone światło dla tej ważnej imprezy.

Bogusław Rajtar przypomniał, że grubość lodu musi mieć 20 cm. Standardowo jest to warstwa do 10 cm. Zwiększanie warstwy zaczęło się zaraz po skończonej olimpiadzie – zawodach w łyżwiarstwie szybkim.

– Maszyny już pracują i do zawodów wymagana warstwa będzie gotowa – skomentował przygotowania Bogusław Rajtar.

Organizatorzy apelują do kibiców o rozsądek i roztropność. Podczas poprzednich zawodów jeden z kibiców kręcąc film, wystawił rękę poza barierki. Tak się stało, że zawodnik w tym czasie otarł się o ogrodzenie, telefon został zniszczony a ręka uszkodzona. Organizatorzy planują lepsze zabezpieczenia, by kibice nie stali bezpośrednio przy barierkach zabezpieczających, niemniej proszą o rozsądne zachowanie się podczas zawodów.

Do ogłoszenia obsady zawodów pozostało jeszcze trochę czasu, ale znany jest już podział 18 miejsc (wliczając zawodników rezerwowych) dla poszczególnych federacji. W Sanoku mają się zaprezentować przedstawiciele dziesięciu państw.

Po trzy miejsca (po dwa w turnieju i po jednym dla rezerwowego) przyznano Czechom i Szwedom. Po dwóch zawodników będzie reprezentować Austrię, Niemcy, Holandię i Finlandię. Wreszcie po jednym Wielką Brytanię, Włochy, Norwegię i Polskę.

Poszczególnym federacjom przydzielono też numery startowe: 1. Finlandia, 2. Polska, 3. Niemcy, 4. Włochy, 5. Czechy, 6. Szwecja, 7. Holandia, 8. Szwecja, 9. Austria, 10. Norwegia, 11. Finlandia, 12. Czechy, 13. Holandia, 14. Wielka Brytania, 15. Austria, 16. Niemcy, 17. Szwecja, 18. Czechy.

Zawodnicy z Rosji nie będą uczestniczyć w zawodach.

Pozostaje tylko trzymać kciuki za dobrą pogodę, by to emocjonujące wydarzenie przebiegło bez problemów i dostarczyło wiele pozytywnych wrażeń zarówno zawodnikom jak i kibicom.

ew