Jak urządzić łazienkę dla seniora?

Starsze osoby często cierpią na różnego rodzaju dolegliwości i mają problemy z chodzeniem. Dlatego łazienka, z której korzysta senior, powinna być dostosowana do jego możliwości i potrzeb. Specjalistyczne uchwyty, stabilne krzesełko i mata antypoślizgowa to akcesoria, które zapewnią bezpieczeństwo podczas wykonywania podstawowych czynności higienicznych. O czym jeszcze trzeba pamiętać, urządzając łazienkę dla seniora?

Prysznic czy wanna? Co powinno się znaleźć w łazience dla seniora?

Starsze osoby mogą się łatwo przewrócić w łazience, co grozi doznaniem poważnego urazu. Wejście do wanny bywa problematyczne, ponieważ senior musi wysoko podnieść nogi, aby się do niej dostać. Nawet jeśli w wannie znajduje się uchwyt to i tak samodzielne korzystanie z niej będzie bardzo utrudnione. W łazience dla seniora zdecydowanie lepiej sprawdzi się prysznic. Wybrany model powinien mieć płytki brodzik lub też można zamówić model bez brodzika. W kabinie należy zamontować metalowy uchwyt na odpowiedniej wysokości, a obok niego warto postawić proste, metalowe krzesełko z gumowym siedziskiem. Senior będzie mógł bezpiecznie wejść do kabiny za sprawą antypoślizgowych mat prysznicowych, które ściśle przylegają do podłoża i zapewniają stopom doskonałą przyczepność.

Łazienka dla seniora – gdzie zamontować uchwyty?

Uchwyty w łazience dla seniora to wyposażenie obowiązkowe. Należy je zamontować w taki sposób, aby senior bez problemu mógł się ich trzymać, kiedy siada lub wstaje. Uchwyty najczęściej montuje się pod prysznicem i przy sedesie. Jeśli łazienka jest wyjątkowo długa lub szeroka, to można też umieścić je na ścianie i przy umywalce. Poza uchwytami przyda się również poręczne siedzisko, które montuje się w ścianie lub stołeczek rehabilitacyjny. Dzięki nim senior będzie mógł usiąść, aby się przebrać lub, gdy poczuje się zmęczony.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Zaprojektowanie łazienki dla seniora nie musi być trudne. Na rynku można znaleźć armaturę łazienkową przystosowaną do potrzeb osób starszych. Miska WC powinna być zamontowana odrobinę wyżej, aby ułatwić siadanie i wstawanie. W sklepach dostępne są także wydłużone miski WC przeznaczone dla osób poruszających się na wózku. Umywalkę, lustro i szafki należy umieścić niżej, aby osoba starsza bez problemu mogła:

  • sięgnąć po wszystkie potrzebne jej rzeczy;
  • uczesać się;
  • umyć zęby, ręce i twarz;
  • wykonać podstawowe zabiegi pielęgnacyjne.

Seniorzy chcą być samodzielni najdłużej, jak to jest możliwe. Dlatego warto przygotować dla nich funkcjonalne udogodnienia. Bateria umywalkowa powinna być łatwa w obsłudze, a pod prysznicem można umieścić dodatkowe półki, dzięki którym senior nie będzie musiał się schylać po płyn, mydło lub odżywkę do włosów.

Urządzając łazienkę dla seniora, nie można zapomnieć o względach estetycznych. W takim pomieszczeniu powinny się znaleźć miękkie dywaniki w atrakcyjnym kolorze, chłonne ręczniki oraz ciekawe dekoracje. Przytulne i ciepłe wnętrze sprawi, że osoba starsza będzie chętnie korzystała z łazienki, a dodatkowe wyposażenie zwiększy jej bezpieczeństwo podczas kąpieli i innych czynności higienicznych.